به وبسایت کلینیک رادیولوژی و سونوگرافی دکتر افشین یزدی خوش آمدید

  • 09300884043
  • 081-38224645
hematuria

خون در ادرار – هشداری که نباید نادیده گرفته شود

وجود خون در ادرار (یا هماچوری) یکی از پدیده‌های فیزیولوژیکی است که ممکن است افراد را بسیار نگران کند. این مشکل از نظر پزشکی می‌تواند علل مختلفی داشته باشد و با علائم متفاوتی هم همراه باشد.

از جمله مهم‌ترین سوالاتی که برای افراد مبتلا به چنین مشکلی پیش می‌آید می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • نحوه تشخیص هماچوری چیست؟
  • چه چیزی باعث ایجاد خون در ادرار می‌شود؟
  • این اتفاق چقدر جدی است و چگونه سلامت من را تهدید می‌کند؟

ما سعی کردیم در این مقاله به طور کامل به این سوالات پاسخ بدهیم.

kidney stone

نحوه تشخیص خون در ادرار

تشخیص وجود خون در ادرار به دو روش امکان‌پذیر است.

هماچوری ماکروسکوپی یا میکروسکوپی؟

در صورتی که رنگ ادرار شما به صورتی یا قرمز و قهوه‌ای تغییر پیدا کند، می‌توان گفت که در ادرار شما خون وجود دارد و شما باید برای درمان به پزشک مراجعه کنید.

اما چالش اصلی این است که در بسیاری از موارد خون با چشم غیرمسلح در ادرار دیده نمی‌شود و لازم است تا با روش‌های آزمایشگاهی تشخیص داده شود.

به همین علت این امکان وجود دارد که افراد زیادی مبتلا به این مشکل باشند اما هفته‌ها و ماه‌ها از وجود آن بی‌خبر بمانند.

تشخیص زودهنگام هماچوری چه اهمیتی دارد؟

این موضوع از اهمیت بالایی برخوردار است. چرا که وجود خون در ادرار به معنای نوعی خون‌ریزی پنهان در سیستم ادراری ما است و ممکن است نشان‌دهنده عفونت‌ها یا بیماری‌های جدی‌ای باشد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

خون در ادرار نشانه چیست؟ – علت وجود خون در ادرار

به طور کلی وجود خون در ادرار به دلیل مشکلات مرتبط با دستگاه ادراری-تناسلی است و می‌توان گفت به نوعی مرتبط با اندام‌هایی همچون کلیه، مثانه، پروستات و … می‌باشد.

علل اصلی ایجاد هماچوری

عفونت مجاری ادراری (UTI)

یکی از شایع‌ترین مشکلات دستگاه ادراری که می‌تواند در ادرار ما خون ایجاد کند، عفونت است.

معمولاً عفونت‌ها توسط باکتری تولید می‌شوند. برای مثال E.Coli یکی از انواع باکتری‌هایی است که توانایی ایجاد عفونت در مجاری ادراری را دارد.

تشخیص این مشکل توسط آزمایش ادرار امکان‌پذیر است و با آنتی‌بیوتیک درمان می‌شود. البته نباید فراموش کنیم که عدم درمان عفونت مجاری ادراری می‌تواند موجب ورود باکتری به خون شود و عفونت جدی‌تر و کشنده‌تری را به وجود آورد.

بنابراین درمان عفونت ادراری بسیار حائز اهمیت است.

سنگ کلیه و مثانه

یکی دیگر از علل شایع بروز خون در ادرار، وجود سنگ در کلیه و مثانه است که می‌توانیم آن را با استفاده از سونوگرافی تشخیص بدهیم.

انواع سرطان

سرطان و تومورها نیز می‌توانند موجب بروز چنین مشکلاتی بشوند. معمولاً نسبت به سایر عوامل شیوع کمتری دارند اما نیاز توجه فراوان‌اند. چرا که تشخیص به موقع سرطان، مهم‌ترین فاکتور درمانی آن محسوب می‌شود.

برخی انگلها

یکی دیگر از عوامل نادر هماچوری انگل‌ها هستند که می‌توان آن‌ها را با آزمایش ادرار تشخیص داد.

تروما و ضربه‌خوردگی

گاهی اوقات ممکن است در اثر تصادف، دعوا و … به کلیه‌ها و یا مثانه آسیب شدید فیزیکی وارد شود که گاهی موجب خونریزی در مجاری ادراری می‌شود.

نکته: همواره آسیب‌های شدید وارده به قسمت کلیه و شکم را جدی بگیرید چرا که می‌تواند منجر به خونریزی داخلی و آسیب‌های جدی‌تری بشود.

ورزش سنگین

علت اصلی این موضوع هنوز مشخص نشده که چرا ورزش سنگین موجب بروز خون در ادرار می‌شود اما ممکن است ورزشکاران بعد از یک تمرین سخت و طاقت‌فرسا دچار این مشکل بشوند.

اختلالات ارثی

برخی اختلالات ارثی نیز ممکن است منجر به هماچوری شوند. البته این موضوع پدیده‌ی شایعی نیست و تنها با آزمایش پزشکی می‌توان متوجه آن شد.

مصرف برخی از داروها

گاهی اوقات هم بدن ما واقعاً دچار مشکل جدی‌ای نیست اما به دلیل مصرف برخی از داروها مثل آسپرین، پنی‌سیلین، هپارین و … امکان مشاهده ادرار خونی وجود دارد.

شاید برای شما این سوال به‌وجود بیاید که علت وجود خون در ادرار مردان چیست؟ یا اینکه علت خون در ادرار زنان چه می‌باشد؟

پاسخ این است که تفاوتی خاصی بین زن و مرد از این جهت وجود ندارد و تنها تفاوت مردان با زنان در این است که مشکل مربوط به پروستات فقط در مردان دیده می‌شود اما سایر علل ذکر شده در هر دو جنس ممکن است رخ دهد.

bladder cancer

آیا وجود خون در ادرار خطرناک است؟

هماچوری مانند تابلوی خطری است که در یک جاده کوهستانی و یخبندان نصب شده است. چرا که بی‌توجهی به آن ممکن است زندگی ما را به‌خطر بی‌اندازد.

از آنجایی که طیف وسیعی از اختلالات و بیماری‌ها می‌توانند منجر به بروز هماچوری شوند، لازم است تا حتماً به متخصص اورولوژی مراجعه کنیم تا با آزمایشات دقیق‌تر مانند سونوگرافی، سی‌تی اسکن و همچنین انجام آزمایشات تخصصی مثل سیتولوژی و سیستوسکوپی به علت اصلی خونریزی پی ببرند.

مطلب مرتبط: سونوگرافی مجاری ادراری در همدان

این مسئله از دو جهت حائز اهمیت است؛ جنبه‌ی اول آن نوع بیماری مرتبط با ادرار خونی است. برای مثال اگر عامل اصلی بروز این مشکل سرطان باشد، بهتر است با تشخیص زودتر اقدام به درمان آن کنیم.

و جنبه‌ی دوم هم مرتبط با شدت بیماری می‌شود. حتی اگر مشکل ما صرفاً یک عفونت ساده باشد، بهتر است قبل از عود کردن و شدید شدن بیماری، آن را درمان کنیم. چرا که حتی عفونت‌های ادراری هم در ضورت عدم درمان می‌توانند کشنده و مرگبار باشند.

sono

درمان هماچوری چیست؟

برای درمان باید به دو نکته توجه کنیم:

  1. درمان بیماری وابسته به علت اصلی آن است؛ بنابراین ابتدا باید زیر نظر پزشک متخصص آزمایشات لازم انجام بگیرد و بعد از تشخیص علت و ریشه اصلی مشکل اقدام به درمان آن شود.
    برای مثال اگر بعد از آزمایش متوجه وجود باکتری در ادرار شویم، باید با مصرف آنتی‌بیوتیک (زیر نظر پزشک) اقدام به درمان آن کنیم.
  2. نکته مهمی که در درمان هماچوری مطرح می‌شود این است که ما نباید بعد از درمان بیمار را رها کنیم. بعد از اتمام دوره درمانی باید باز هم با آزمایشات ادرار میزان خون را چک کنیم تا مطمئن شویم که این مشکل کاملاً از بین رفته است.

سخن پایانی

شاید مهم‌ترین نکته‌ای که در بحث هماچوری مطرح می‌شود این باشد که حتماً باید این موضوع را جدی بگیریم. بهتر است اهمال کاری نکنیم و حداقل در این مورد به خوددرمانی روی نیاوریم.

البته نیازی نیست نگران باشید. چرا که بسیاری از علل ایجاد ادرار خونی از نظر پزشکی جدی نیستند و به راحتی درمان می‌شوند. بنابراین تنها کاری که باید بکنید این است که آرامش خود را حفظ کنید و تنها به یک متخصص اورولوژی مراجعه کنید.

همچنین می‌توانید برای دریافت خدمات سونوگرافی و سی‌تی‌اسکن از کلیه و مجاری ادراری خود به کلینیک مجهز و به‌‎روز رستا در همدان مراجعه نمایید.

مطالب مرتبط

سونوگرافی شکم و لگن برای تشخیص مشکلات شکمی

سونوگرافی داپلر عروق کلیوی

سونوگرافی کلیه و تشخیص سنگ کلیه

دیدگاه خود را بنویسید