به وبسایت کلینیک رادیولوژی و سونوگرافی دکتر افشین یزدی خوش آمدید

  • 09300884043
  • 081-38224645
سونوگرافی تعیین جنسیت جنین در همدان

سونوگرافی تعیین جنسیت جنین | دختر یا پسر؟

آیا برای انجام سونوگرافی تعیین جنسیت فرزند خود هیجان‌زده هستید؟ می‌خواهید علاوه بر اطلاع از سلامتی جنین، با دانستن جنسیت او، لوازم مناسب را خریداری نمایید؟ می‌خواهید بدانید در هفته چندم بارداری جنسیت جنین قابل تشخیص است؟ آیا از اینکه انجام سونوی تعیین جنسیت ممکن است برای فرزندتان خطرناک باشد واهمه دارید؟ باید بگوئیم دانستن حق شماست و نباید به دلیل داشتن این حس، خود را سرزنش کنید!

امروزه متخصصان می‌گویند امواج اولتراسوند برای سلامت مادر و جنین هیچ مشکلی ایجاد نمی‌کند و روشی کاملا ایمن است؛ با این حال بهتر است از انجام موارد غیرضروری خودداری شود. اما در طول بارداری، چند مرحله سونوگرافی برای بررسی وضعیت جنین توسط پزشک تجویز خواهد شد که از لینک زیر می‌توانید در این باره اطلاعات بیشتری کسب کنید. خبر خوب این است که برای دانستن جنسیت فرزند خود نیازی برای انجام سونوگرافی اضافی ندارید و در یکی از همین بررسی‌ها، متخصص رادیولوژیست شما را در صورت تمایل، از جنسیت جنین آگاه خواهد کرد.

بیشتر بدانید: از سونوگرافی دوران بارداری چه می‌دانید و چه چیزهایی را باید بدانید؟

بهترین زمان سونوگرافی تعیین جنسیت

بهترین زمان تعیین جنسیت جنین در سونوگرافی حدود هفته چهاردهم (اوایل 4 ماهگی) است. در این زمان به دلیل اندازه جنین و تکامل اندام جنسی آن، جنسیت با خطای کمتری قابل تشخیص است. مادران عجول که در ماه‌های اول بارداری اصرار به سونوگرافی تعیین جنسیت داشته باشند، باید بدانند که نتیجه اعلام شده، با ضریب احتمالات اعلام خواهد شد و قبل از 12 هفتگی، معمولا به دلیل احتمال خطا، سونولوژیست از تعیین قطعی جنسیت جنین خودداری می‌کند.

خوب است بدانید بین هفته شانزدهم تا هجدهم بارداری، همزمان با غربالگری سه ماهه دوم و سونوگرافی آنومالی، جنسیت جنین به خوبی قابل تشخیص بوده و در صورت تمایل والدین، اعلام خواهد شد. در این صورت نیازی به انجام سونوی مجزا برای این امر نخواهد بود.

تعیین جنسیت با سونوگرافی

روش‌های تعیین جنسیت جنین

از روش‌های غیرعلمی و سنتی که بگذریم، معمولا به دو طریق، جنسیت جنین را در دوران بارداری می‌توان تشخیص داد:

تعیین جنسیت جنین با سونوگرافی

روش روتین و عمومی، انجام سونوگرافی است که اگر در زمان مناسب و توسط رادیولوژیست متخصص و ماهر انجام شود، با دقت بسیار بالا همراه خواهد بود.

تعیین جنسیت جنین با آزمایش خون (NIPT)

از هفته هفتم بارداری، به دلیل وجود DNA جنین در خون مادر، می‌توان با استفاده از آزمایش خون جنسیت جنین را تعیین کرد. اما این روش فقط به این منظور استفاده نمی‌شود. در واقع پزشک با بررسی سوابق خانوادگی مادر باردار، در صورتی که به وجود برخی از اختلالات ژنتیکی و بیماری‌های وابسته به جنس مشکوک شود، این آزمایش را تجویز می‌کند.

برخی روش‌های تخصصی‌تر مانند تست آمنیوسنتز، تست ژنتیک و CVS نیز وجود دارند که به دلایل مختلف برای موارد خاص انجام شده و طی آن جنسیت جنین نیز تعیین می‌گردد.

تفسیر تصویر سونوگرافی جنین، دختر است یا پسر؟

جنسیت کودک در زمان عمل لقاح شکل می‌گیرد. همه جنین‌ها در ابتدا یک برآمدگی تناسلی genital nub دارند. اگر پسر باشد، از هفتۀ هفتم بارداری، تولید تسترون در جنین آغاز می‌شود. این هورمون باعث می‌شود تا آن برآمدگی به کیسه بیضه و آلت تناسلی مردانه (penis) تبدیل شود. در تصویر سونوگرافی مشاهده برآمدگی تناسلی با زاویه 30 درجه نسبت به ستون فقرات، جنسیت پسر را قابل تشخیص می‌کند.

در دختران، این برآمدگی تناسلی به کلیتوریس (clitoris) و لابیا (labia) تبدیل می‌گردد. در تصاویر سونوگرافی در ناحیه تناسلی جنین دختر، خطوط موازی با ستون فقرات مشاهده می‌شود که به آن علامت همبرگر می‌‌گویند.

چرا گاهی تعیین جنسیت جنین دچار خطا می‌شود؟

تعیین جنسیت جنین از طریق سونوگرافی، امروزه با ضریب اطمینان بیشتری انجام می‌شود اما بعضی عوامل ممکن است منجر به تشخیص خطا شوند. برخی از این عوامل عبارتند از:

  • کیفیت و دقت دستگاه سونوگرافی
  • وزن بالای مادر و میزان ضخامت چربی شکمی
  • تعیین جنسیت در بارداری‌های چند قلویی
  • انجام سونوگرافی تعیین جنسیت در هفته‌های آخر بارداری
  • وضعیت قرارگیری جنین در رحم
  • میزان مهارت و تجربه سونولوژیست

بنابراین توصیه می‌شود علاوه بر در نظر گرفتن زمان مناسب برای انجام سونوگرافی (هفته چهاردهم)، در انتخاب پزشک متخصص سونوگرافی و مرکز مجهز به دستگاه‌های به روز دقت نمایید. زیرا فرسودگی و قدیمی بودن این تجهیزات و یا عدم مهارت سونولوژیست، احتمال تشخیص اشتباه را بیشتر خواهد کرد.

www.rastaclinic.com

آمادگی برای انجام سونوگرافی تعیین جنسیت جنین

برای سونوگرافی تعیین جنسیت، نیاز به آمادگی خاصی ندارید و لازم نیست قبل از مراجعه با مصرف مقدار زیادی آب، مثانه خود را پر کنید و در سالن انتظار دچار ناراحتی شوید. اگر متخصص سونوگرافی به دلیل وضعیت قرار گرفتن جنین تشخیص بدهد که پر بودن مثانه به وضوح تصاویر دریافتی کمک خواهد کرد، زمان کافی در اختیار شما خواهد گذاشت تا پس از نوشیدن چند لیوان آب، مجددا به اتاق سونوگرافی مراجعه نمائید.

سونوگرافی تعیین جنسیت در یکی از بهترین کلینیک‌های همدان

ما در کلینیک سونوگرافی و رادیولوژی رستا در شهر همدان، پذیرای مراجعین محترم جهت انجام انواع سونوگرافی‌های بارداری و تعیین جنسیت جنین، سونوگرافی آنومالی، سونوگرافی NT و دیگر سونوگرافی‌های تخصصی هستیم.

جهت اطلاع از بیمه‌های طرف قرارداد به اینجا  و جهت دریافت وقت سونوگرافی با شماره‌های زیر تماس حاصل فرمائید.

کلینیک سونوگرافی و رادیولوژی رستا همدان

مطالب پیشنهادی:

آنچه که درباره سونوگرافی آنومالی باید بدانید

سونوگرافی NT در غربالگری سه ماهه اول بارداری

سونوگرافی فولیکول و بررسی تخمک گذاری تخمدان در زنان

سونوگرافی IUGR و تشخیص محدودیت رشد جنین در داخل رحم

دیدگاه خود را بنویسید