به وبسایت کلینیک رادیولوژی و سونوگرافی دکتر افشین یزدی خوش آمدید

 • 09300884043
 • 081-38224645
سونوگرافی داپلر عروق گردن در همدان

سونوگرافی داپلر عروق گردن | از سرگیجه تا سکته مغزی!

سونوگرافی داپلر عروق گردن یکی از انواع سونوگرافی داپلر اندام‌های فوقانی است که برای بررسی تنگی، ترومبوز و DVT (لخته خون) در عروق اصلی و مهم گردن انجام می‌شود. این عروق عبارتند از:

شریان کاروتید و شریان ورتبرال که وظیفه خون‌رسانی به مغز و بخش عمده اعصاب مرکزی را برعهده دارند و همچنین ورید ژوگولر که خون برگشتی به قلب در آن جریان دارد. در سونوگرافی داپلر عروق گردن که گاهی به آن سونوگرافی داپلر کاروتید گفته می‌شود، وضعیت این عروق حیاتی بدن مورد بررسی دقیق قرار گرفته و هرگونه گرفتکی و اختلال در عملکرد آنها، قبل از ایجاد اثرات جبران‌ناپذیر مانند بروز سکته مغزی مورد توجه پزشک قرار می‌گیرد.

از تکنیک سونوگرافی داپلر در تشخیص اختلالات جریان خون در عروق اندام‌های تحتانی نیز استفاده می‌شود. قبلا در مطلبی با عنوان استفاده از سونوگرافی داپلر برای تشخیص واریس درباره این موضوع مفصل نوشته‌ایم. در این مقاله به سونوگرافی داپلر عروق گردن و کاربردهای آن می‌پردازیم تا اگر به دلیل سرگیجه، سردرد، میگرن و یا دلایل دیگر، برایتان سونوگرافی داپلر کاروتید تجویز شد، جهت انجام آن، با اطلاعات کافی به مراکز رادیولوژی و سونوگرافی مراجعه فرمائید.

کاربرد سونوگرافی داپلر عروق گردن چیست؟

رسوب موادی مانند کلسیم و ایجاد پلاک در دیواره رگ‌ها، می‌تواند منجر به تنگی عروق و ممانعت از خون‌رسانی به بافت مغز شود که این اختلالات در صورت عدم درمان به موقع، موجب بروز سکته مغزی شده که اگر باعث مرگ فرد نشود، بسته به محل گرفتگی، می‌تواند ناتوانی‌های متعددی در فرد ایجاد کند.

یک بررسی دقیق سونوگرافى داپلر از عروق و شریان‌هاى گردنی شامل شریان کاروتید، شریان ورتبرال و  ورید ژوگولر می‌تواند وضعیت عروق گردنى، سرعت و میزان جریان خون‌رسانی، تشکیل پلاک‌های کلسیفیه و غیرکلسیفیه و باریک‌شدگی عروق و درصد تنگی ایجاد شده و یا وجود انسداد را به صورت کامل ارزیابی کرده و پزشک را در انتخاب بهترین روش درمان یاری کند.

کلینیک سونوگرافی و رادیولوژی رستا در شهر همدان

سونوگرافی داپلر کاروتید در چه مواردی انجام می‌شود؟

آکادمی نورولوژی آمریکا انجام سونوگرافی داپلر مغز و کاروتید را در موارد زیر توصیه می‌کند:

1- بررسی اختلالات عروقی مغز مانند تنگی یا گرفتگی رگ‌های مغز و کاروتید در افرادی که سابقه سکته مغزی و حوادث عروقی مغز داشته‌اند و یا در معرض خطر آن هستند مثل افراد مبتلا به دیابت، فشار خون بالا، چاقی، چربی خون بالا

2- سونوگرافی داپلر به عنوان تست غربالگری خون‌رسانی مغز توصیه می‌شود.

3- بررسی علت سرگیجه به‌خصوص در افراد مسنی که ممکن است سرگیجه ناشی از نارسایی جریان خون مغز باشد.

4- سونوگرافی داپلر در بچه‌هایی که کم‌خونی سلول داسی‌شکل دارند، جهت ارزیابی جریان خون مغز و کاهش ریسک سکته مغزی در اثر گرفتگی عروق مغز،  نقش به سزایی دارد.

5- در کسانی که دچار خونریزی‌های ساب‌آراکنوئید مغزی شده‌اند جهت ارزیابی اسپاسم عروق مغز از سونوگرافی داپلر استفاده می‌شود.

علائم تنگی شریان کاروتید چیست؟

حمله گذرای ایسکمیک TIA (Transient Ischemic Attack) یا مینی استروک که در واقع سکته مغزی است که سریعا و در کمتر از 24 ساعت برطرف می‌شود و در اثر تنگی شریان‌های مغز و کاهش گذرای جریان خون مغز اتفاق می‌افتد؛ دارای نشانه‌های مختلفی است. این نشانه ها اغلب اختلالات بینایی هستند که شامل تاری یا کوری ناگهانی یک طرفه چشم است، علاوه بر این اختلال تکلم یا ضعف ناگهانی عضلات صورت، دستها و یا پاها بصورت گذرا نیز از دیگر علائم هشداردهنده است.

اگر هر کدام از نشانه‌های فوق را تجربه کردید در اسرع وقت جهت بررسی وضعیت عروق و خون‌رسانی مغز به وسیله سونوگرافی داپلر عروق مغز و کاروتید (TCD & ECD) مراجعه کنید.

همان‌طور که اشاره شد، سونوگرافی کاروتید برای تشخیص رگ‌های نازک یا مسدودشده‌ای که خطر سکته‌ مغزی را در پی دارند، انجام می‌شود. شریان‌های کاروتید معمولا به سبب تجمع پلاک‌های حاصل از چربی، کلسترول، کلسیم و یا موارد دیگر که در گردش خون موجودند، نازک می‌شوند. تشخیص زودهنگام این انسداد سبب کاهش ریسک سکته‌ مغزی می‌شوند. پزشک شما ممکن است در صورت حملات ایسکمیک موقتی یا TIA یا انواعی از سکته، سونوگرافی داپلر عروق گردن را انجام دهد و یا در صورت مشاهده‌ نشانه‌ها و شرایط زیر، تصمیم به تجویز این تست برای پیش گرفتن روش درمانی صحیح بگیرد.

 • فشار خون بالا
 • دیابت
 • کلسترول بالا
 • سابقه‌ خانوادگی سکته‌های مغزی یا حملات قلبی
 • بروز حملات ایسکمیک موقتی (TIA)
 • شنیدن صداهای غیرطبیعی از شریان کاروتید با استفاده از استتوسکوپ
 • بیماری عروق کرونری

سونوگرافی داپلر کاروتید در همدان

علاوه بر موارد فوق،دلایل دیگری برای انجام دادن سونوگرافی داپلر کاروتید وجود دارند از جمله:

 • سنجش جریان خون درون سرخرگ پس از جراحی خارج‌سازی پلاک‌ها (اندرترکتومی کاروتید)
 • سنجش عملکرد استنت (stent)، لوله‌ای که برای بهبود جریان خون درون سرخرگ استفاده می‌شود.
 • مکان‌یابی توده‌های خون تجمع یافته (هماتوما) که مانع جریان خون می‌شوند.
 • شناسایی سایر مشکلاتی که باعث ایجاد مشکل در جریان خون می‌شوند.

نتایج سونوگرافی داپلر اندام‌های فوقانی

معمولا متخصص رادیولوژی نتایج تست سونوگرافی داپلر شما را می‌بیند و گزارشی برای پزشک می‌نویسد. کاردیولوژیست یا نورولوژیست تصمیم می‌گیرد که اقدامی درمانی باید انجام شود یا نه.
در صورتی که نتایج، ریسک سکته را نشان دهند، بسته به شدت انسداد رگ، پزشک ممکن است درمان‌های زیر را در پیش گیرد:

 • تجویز رژیم غذایی سالم شامل: میوه‌ها، سبزیجات، غلات کامل و چربی‌های اشباع محدود
 • ورزش منظم
 • نگه‌داشتن وزن در محدوده نرمال
 • ترک سیگار و قرار نگرفتن در معرض دود آن
 • تجویز داروهای کاهش کلسترول و فشار خون
 • انجام دادن جراحی برای برداشتن پلاک‌های سرخرگ (اندارکتومی کاروتید)
 • انجام دادن جراحی به منظور بازکردن و حمایت عروق کاروتید (آنژینوپلاستی و اِستِنینگ کاروتید)

آمادگی قبل از انجام سونوگرافی داپلر کاروتید

برای انجام این سونوگرافی نیاز به آمادگی خاصی نیست و فقط توصیه می‌شود 2 ساعت قبل از انجام سونوگرافی داپلر از مصرف مواد حاوی نیکوتین مثل سیگار و قلیان خودداری شود، چون ممکن است باعث انقباض عروق خونی مغز شود و نتایج غیرمطلوبی نشان دهد.
سونوگرافی داپلر کاروتید پروسه‌ای کم‌خطر و بدون درد است که از امواج صوتی برای بررسی جریان خون عبوری از سرخرگ‌های کاروتید استفاده می‌کند.

سونوگرافی داپلر عروق در همدان

کلینیک سونوگرافی و رادیولوژی رستا در شهر همدان، با مدیریت دکتر افشین یزدی، متخصص رادیولوژی دارای بورد تخصصی از دانشگاه تهران، آماده پذیرش مراجعین محترم برای انجام انواع سونوگرافی و رادیولوژی تخصصی از جمله سونوگرافی داپلر عروق است.

کلینیک سونوگرافی و رادیولوژی رستا همدان

مطالب پیشنهادی:

استفاده از سونوگرافی داپلر برای تشخیص واریس

ندول تیروئید چیست | سونوگرافی گره های تیروئید

سونوگرافی پروستات برای تشخیص سرطان پروستات در مردان

 

دیدگاه خود را بنویسید