به وبسایت کلینیک رادیولوژی و سونوگرافی دکتر افشین یزدی خوش آمدید

 • 09300884043
 • 081-38224645
سونوگرافی NT در همدان

سونوگرافی NT در غربالگری سه ماهه اول بارداری

سونوگرافی NT (Nuchal scan یا nuchal translucency) بخشی از غربالگری سه ماه اول بارداری است که از آن برای تشخیص ناهنجاری‌های احتمالی کروموزومی در جنین استفاده می‌شود. از آنجایی که ناهنجاری‌های کروموزومی می‌تواند منجر به اختلال در رشد قلب و عروق نوزاد شود، از سونوگرافی ان تی به عنوان روش غربالگری برای بیماری‌هایی مانند سندرم داون، سندرم پاتو، سندرم ادواردز استفاده می‌گردد.

سونوگرافی NT  چیست و چه زمانی انجام می‌شود؟

سونوگرافی NT بخشی از غربالگری سه ماهه اول بارداری است و معمولا در هفته‌‌های یازده تا چهاردهم بارداری انجام می‌شود. بهترین زمان انجام آن هفته دوازدهم بارداری است.

در این نوع سونوگرافی، پزشک متخصص رادیولوژیست، ضخامت مایع پشت گردن جنین (NT) و تشکیل استخوان بینی (NB) را با هدف بررسی احتمال اختلالات کروموزومی اندازه‌گیری می‌کند.

سونوگرافی NT در کنار آزمایش خون غربالگری، احتمال ابتلای جنین به اختلالات کروموزومی را بررسی می‌کند و در صورت وجود احتمال بالا، پزشک برای تشخیص قطعی، آزمایش‌هایی مانند CVS و آمنیوسنتز و یا NIPT را تجویز خواهد کرد.

در غربالگری سه ماهه دوم، از سونوگرافی آنومالی برای بررسی وضعیت رشد اندام‌های جنین استفاده می‌شود.

بیشتر بخوانید: آنچه که درباره سونوگرافی آنومالی باید بدانید

تفسیر سونوگرافی nt

اگر مقدار ضخامت مایع پشت گردن جنین کمتر از 2.5 میلی‌متر باشد، طبیعی محسوب می‌شود. در صورتی که سونوگرافی NT افزایش ضخامت بالای 3 میلیمتر را نشان دهد، حتما به این معنی نیست که مشکلی در جنین وجود دارد اما در صورت افزایش ضخامت NT در جنین، توصیه به آمنیوسنتز و کاریوتایپ  جهت بررسی کروموزومی در جنین می‌شود و در صورت نرمال بودن کاریوتایپ، اکوی قلب جنین در هفته هیجده بارداری توصیه می‌شود.

تفسیر سونوگرافی NT

افزایش nt و تاخیر در تشکیل استخوان بینی، با در نظر گرفتن سن مادر و سن حاملگی، پزشک را از وجود احتمال اختلال کروموزومی آگاه کرده و منجر به انجام  آزمایشات تکمیلی خواهد شد.

با اینکه درصد تشخیص درست اختلال کروموزومی در این سونوگرافی حدود 70 درصد است اما گاهی ممکن است نتایج حاصله از سونوگرافی NT مثبت کاذب یا منفی کاذب باشد. بنابراین انجام سونوگرافی ان تی به تنهایی برای تشخیص اختلالات کروموزومی کافی نیست، بلکه در کنار آن آزمایش خون غربالگری اول نیز الزامی است. مجموع سونوگرافی nt و آزمایش خون، تا 80 درصد وجود اختلالات کروموزومی را نشان می‌دهد.

عوامل موثر بر نتیجه سونوگرافی NT

علاوه بر سن مادر و سن حاملگی، عوامل دیگری نیز ممکن است در نتیجه سونوگرافی nt اثرگذار باشند. عواملی مانند:

 • داشتن اضافه وزن یا چاقی مفرط مادر
 • ناتوانی برای دراز کشیدن در طول آزمایش
 • وجود مدفوع در روده‌ها
 • پایین بودن غیرطبیعی حجم مایع آمنیوتیک
 • قرارگیری جنین در حالت‌های خاصی در طول سونوگرافی
 • فعالیت بیش از حد جنین

کاربردهای دیگر سونوگرافی NT

هنگام انجام سونوگرافی غربالگری اول، در کنار بررسی ضخامت مایع پشت گردن جنین، سونولوژیست میزان رشد و سلامتی عمومی جنین را نیز بررسی کرده و علاوه بر آن سن دقیق‌تر زایمان را نیز می‌تواند تعیین کند.

نحوه انجام سونوگرافی NT

چگونگی انجام سونوگرافی NT

 • ترجیحا 15 تا 20 دقیقه قبل از انجام سونو nt مایعات شیرین مصرف کنید.
 • قبل از انجام سونوگرافی NT به اندازه کافی آب بنوشید تا مثانه‌تان نسبتا پر باشد.
 • به پشت یا به پهلو، روی تخت دراز خواهید کشید.
 • به شکم شما ژل مخصوص سونوگرافی مالیده خواهد شد.
 • متخصص، دستگاه کوچکی به نام پروب سونوگرافی را روی شکم قرار می‌دهد و با حرکت آن، تصاویر جنین بر روی نمایشگر نشان داده می‌شود.
 • متخصص سونولوژی، میزان مایع پشت گردن جنین را می‌سنجد و گزارش تخصصی خود را خواهد نوشت.

نکته مهم: برای انجام سونوگرافی nt جنین باید در پوزیشن مناسب و خاصی قرار داشته باشد تا ارزیابی دقیقی انجام شود؛ به همین دلیل ممکن است برای انجام این تست، به ناچار چندین مرتبه وارد اتاق سونوگرافی شده و اگر وضعیت قرارگیری جنین در رحم مناسب نباشد، به اتاق انتظار برگردید و پس از حدود 20 دقیقه مجددا به اتاق سونوگرافی فراخوانده شوید. این موضوع به معنی ایجاد اختلال در جنین نیست و نباید نگرانتان کند.

سونوگرافی NT در همدان

انجام سونوگرافی NT نیاز به دستگاه مجهز و تبحر و تخصص سونولوژیست دارد که در کلینیک رستا در شهر همدان، با مدیریت دکتر افشین یزدی متخصص سونوگرافی و رادیولوژی دارای بورد تخصصی از دانشگاه تهران، سونوگرافی nt و سایر سونوگرافی‌های بارداری به بهترین نحو و بالاترین دقت انجام می‌شود.

جهت اطلاع از بیمه‌های طرف قرارداد روی لینک زیر کلیک نمایید.

بیمه‌های طرف قرارداد با کلینیک سونوگرافی و رادیولوژی رستا

کلینیک سونوگرافی و رادیولوژی رستا همدان

مطالب پیشنهادی:

سونوگرافی بیوفیزیکال پروفایل جنین (تست BPP) برای مواقع اضطراری

سونوگرافی فولیکول و بررسی تخمک گذاری تخمدان در زنان

از سونوگرافی دوران بارداری چه می‌دانید و چه چیزهایی را باید بدانید؟

 

منبع: wikipedia

دیدگاه خود را بنویسید