به وبسایت کلینیک رادیولوژی و سونوگرافی دکتر افشین یزدی خوش آمدید

 • 09300884043
 • 081-38224645
سونوگرافی پستان در همدان

سونوگرافی پستان | آیا سونوگرافی سینه برای تشخیص توده کافی است؟

سونوگرافی پستان که بین عموم جامعه به آن سونوگرافی سینه و یا سونوگرافی برست هم گفته می‌شود؛ به عنوان یک روش ایمن، غیرتهاجمی و بدون درد، برای تشخیص توده‌های موجود در پستان‌ها و یا هرگونه ناهنجاری دیگری که پزشک به هنگام معاینه پی به وجود آن‌ها برده است انجام می‌شود.

گاهی ممکن است بافت‌های چربی موجود در سینه، دچار آسیب شده و به شکل یک توده متراکم و گاهی دردناک در بافت سینه احساس شود و یا به دلیل تغییرات هورمونی بدن، کیست‌هایی تشکیل شود که خوشبختانه همه این توده‌ها بدخیم و سرطانی نبوده و با انجام سونوگرافی سینه و نواحی زیر بغل می‌توان وضعیت آنها را به خوبی بررسی و به تشخیص پزشک کمک نمود.

سونوگرافی پستان چیست و چه کاربردی دارد؟

در سونوگرافی پستان با کمک امواج صوتی، تصاویری ایجاد می‌شود که با تفسیر آنها توسط متخصص رادیولوژیست، وجود هرگونه اختلال در بافت سینه مشخص شده، نوع و اندازه توده تعیین و حتی با استفاده از نمونه‌برداری یا بیوپسی از سرطانی بودن یا نبودن توده، پرده‌برداری می‌شود.

سرطان سینه این روزها به یکی از اصلی‌ترین دلایل مرگ و میر زنان در دنیا تبدیل شده است؛ از همین‌رو پزشکان توصیه می‌کنند خانم‌های بالای ۳۰ سال حتما سالی یکبار آزمایشات مربوط به غربالگری سینه را انجام دهند.

در تفسیر سونوگرافی سینه اینطور نیست که هرگونه ناحیه تاریک بر روی تصاویر سونوگرافی، نشان‌دهنده وجود توده سرطانی باشد! بلکه برخی از این نواحی تاریک، نشان‌دهنده توده‌های خوش‌خیم و کیست هستند.

برخی از مواردی که در جواب سونوگرافی سینه قابل تشخیص هستند عبارتند از:

 • نکروز چربی پستانی: بافت‌های چربی آسیب‌دیده که به شکل یک توده در بافت سینه احساس می‌شوند.
 • پاپیلوم داخل مجرایی: توده‌های خوش‌خیمی که مربوط به مجاری شیری هستند.
 • فیبروآدنوم: توده‌های خوش‌خیم سرطانی
 • تغییرات فیبروکیستیک: توده‌هایی که به دنبال تغییرات هورمونی ایجاد می‌شوند.

سونوگرافی سینه در همدان

سونوگرافی پستان و نقش آن در تشخیص سرطان سینه

با اینکه از سونوگرافی سینه برای ارزیابی توده در سینه استفاده می‌شود، اما نمی‌توان از آن برای تعیین اینکه آیا توده سرطانی است یا نه استفاده کرد. این امر تنها در صورتی انجام می‌شود که نمونه ای از بافت یا مایعات، از توده برداشته شود و در آزمایشگاه آزمایش شود. برای به دست آوردن نمونه بافتی یا مایعات از توده، متخصص سونوگرافی بیوپسی هدایت شده با سونوگرافی را انجام می‌دهد. در این روش، پزشک برای خارج کردن نمونه بافت یا مایع، از سونوگرافی سینه به عنوان راهنما استفاده کرده و سپس نمونه را برای تجزیه و تحلیل به آزمایشگاه ارسال می‌کند.

روش انجام بیوپسی تحت گاید سونوگرافی پستان

بیوپسی تحت گاید سونوگرافی به‌خصوص در مورد توده‌های غیرقابل لمس پستانی یا توده‌های کوچک ولی قابل رویت در سونوگرافی انجام می‌شود.

با هدایت سونوگرافی به سه روش می‌توان از بافت پستان نمونه گرفت:

 1. Fine needle aspiration: با یک سوزن ظریف، مایع یا سلول‌هایی از ناحیه غیرطبیعی خارج می‌شود.
 2. Core needle Biopsy: با استفاده از سوزن 14-gauge با چند بار ورود سوزن، هر بار مقداری بافت از ضایعه خارج می‌شود.
 3. Vacuum- assisted Biopsy: این روش نسبتاً جدید، کم تهاجم، مطمئن و دقیقی است و امروزه در کشورهای پیشرفته از آن استفاده می‌شود و در بسیاری از موارد جای open Biopsy (بیوپسی باز) را گرفته است. به این صورت که از طریق پوست، تحت گاید سونوگرافی فقط با یک بار ورود سوزن به اندازه دلخواه و با وجود پروب مورد نظر می‌توان نمونه‌های متعدد بافتی را در جهت‌های مختلف برداشت و حتی در بسیاری از موارد، این روش قدرت تخلیه کل توده را نیز خواهد داشت.

نمونه برداری از بافت پستان تحت هدایت سونوگرافی

سونوگرافی سینه یا ماموگرافی؟

ماموگرافی نوعی تصویربرداری با اشعه ایکس است که می‌تواند توده‌های احتمالی موجود در سینه را نمایان سازد اما در بسیاری از موارد باید از سونوگرافی پستان به عنوان اقدام جایگزین یا تکمیلی در روند تشخیص استفاده شود. این نوع از تصویربرداری التراسوند می‌تواند به دلیل استفاده از امواج صوتی و عدم نیاز به استفاده از اشعه‌های مضر، خطر آسیب به جنین در صورت بارداری و خطر سرطان‌‌زایی به واسطه قرار گرفتن بیش از حد در مقابل اشعه ایکس را کاهش دهد و مزایای زیر را نیز به همراه داشته باشد:

 • استفاده در افراد جوان‌تر که به دلیل تراکم بافت سینه نمی‌توانند از ماموگرافی استفاده کنند.
 • سونوگرافی پستان می‌تواند اندازه دقیق‌تر توده را با خطای بسیار کم مشخص نماید.
 • با استفاده از این روش می‌توان به نوع توده نیز پی برد.
 • این نوع از سونوگرافی غیرتهاجمی بوده و بی‌خطر است.

بهترین زمان انجام سونوگرافی سینه

سونوگرافی برخلاف ماموگرافی که کمی فشار بر روی بافت سینه ایجاد می‌کند، هیچ دردی ندارد. با این وجود اگر احساس می‌کنید سینه‌های حساسی دارید بهتر است از یک هفته مانده تا شروع قاعدگی برای سونوگرافی اقدام نکنید.

سونوگرافی سینه در زمان پریود

تفسیر سونوگرافی سینه ارتباطی با زمان انجام آن ندارد. بلکه برای نداشتن احساس درد و ناراحتی توصیه می‌شود که سونوگرافی سینه را ۴ الی ۸ روز پس از پایان دوره قاعدگی انجام دهید. در طول چرخه قاعدگی که سینه‌ها حساس است ممکن است انجام سونوگرافی کمی برایتان آزاردهنده باشد؛ بنابراین بهتر است سونوگرافی انجام نشود و آن را به بعد از پایان دوره پریود موکول کنید.

سونوگرافی پستان در مردان

با اینکه سونوگرافی پستان بیشتر در خانم‌ها انجام می‌شود، اما نباید فراموش کرد که وجود کیست و توده در بافت سینه، تنها مخصوص خانم‌ها نیست بلکه مردان نیز ممکن است مبتلا شوند. احساس درد یا هر نوع توده در سینه آقایان نیز با تجویز سونوگرافی سینه به تشخیص درست و به هنگام بیماری‌های احتمالی مانند سرطان پستان منجر می‌شود.

سونوگرافی سینه در مردان

سونوگرافی پستان در چه مواردی انجام می‌شود؟

1- برای بررسی توده‌های قابل لمس:

سونوگرافی سینه برای بررسی توده پستان مشکوکی که در معاینه لمس می‌شوند به کار می‌رود. شایع‌ترین توده‌های سینه در خانم‌ها از نوع فیبروادنوم پستان و بیماری فیبروکیستیک پستان هستند که ممکن است با درد پستان همراه باشند.

2- برای ارزیابی دقیق‌تر یافته‌های ماموگرافی:

گاهی نتیجه ماموگرافی مبهم گزارش می‌شود مخصوصا در مواردی که بافت سینه متراکم بوده و ضایعات زیرین به خوبی قابل تشخیص نباشند. در این موارد سونوگرافی سینه به‌عنوان روش تکمیلی کاربرد دارد.

3- وجود توده در افراد زیر 30 سال:

سونوگرافی سینه بهترین روش تشخیص نوع توده در خانم‌های جوان است. سونوگرافی در هر سنی می‌تواند انجام شود؛ حتی در دختران نوجوان که در سینه خود توده‌ای لمس می‌کنند.

4- ارزیابی بافت پستان در دوران بارداری و شیردهی:

در دوران شیردهی ممکن است مشکلاتی ایجاد شود که نیاز به بررسی بیشتر داشته باشد. ازجمله ورم و قرمزی پستان. سونوگرافی سینه بهترین روش تشخیص ضایعات التهابی و آبسه پستان و افتراق ماستیت از آبسه در دوران شیردهی می‌باشد. به دلیل اینکه اشعه ندارد، در دوران بارداری کاملا بی‌خطر است.

5- بیوپسی ضایعات مشکوک:

گاهی برای تشخیص قطعی نیاز به نمونه‌‌برداری از توده است. برای توده‌های غیرقابل لمس و یا عمقی، بیوپسی سوزنی تحت گاید سونوگرافی انجام می‌شود. با استفاده از سونوگرافی پستان، میزان دقت نمونه‌برداری افزایش و نتایج منفی کاذب کاهش می‌یابد.

6- تشخیص کیست پستان:

سونوگرافی سینه بهترین روش تشخیص کیست پستان است. در معاینه سینه و لمس نمی‌توان تشخیص داد که آیا توده لمس شده کیست است یا توده توپر و سونوگرافی در این موارد بسیار کمک‌کننده است.

www.rastaclinic.com

بهترین سونوگرافی پستان در همدان

در صورتی که پزشک برای شما سونوگرافی پستان تجویز کرده است؛ در شهر همدان می‌توانید با کلینیک رستا تماس بگیرید و در یکی از بهترین مراکز سونوگرافی و رادیولوژی همدان، تحت نظارت دکتر افشین یزدی؛ متخصص رادیولوژیست دارای بورد تخصصی از دانشگاه تهران، سونوگرافی خود را انجام دهید. در کلینیک رستا از جدیدترین و دقیق‌ترین دستگاه های روز دنیا استفاده می‌شود.

جهت اطلاع از بیمه های طرف قرارداد با این مرکز، روی لینک زیر کلیک نمایید.

بیمه های طرف قرارداد با کلینیک سونوگرافی و رادیولوژی رستا

کلینیک سونوگرافی و رادیولوژی رستا همدان

مطالب پیشنهادی:

ندول تیروئید چیست | سونوگرافی گره های تیروئید

سونوگرافی کلیه و تشخیص سنگ کلیه

سونوگرافی کبد و آنچه که درباره کبد چرب باید بدانید

استفاده از سونوگرافی داپلر برای تشخیص واریس

سونوگرافی پروستات برای تشخیص سرطان پروستات در مردان

منبع: radiologyinfo

دیدگاه خود را بنویسید