به وبسایت کلینیک رادیولوژی و سونوگرافی دکتر افشین یزدی خوش آمدید

 • 09300884043
 • 081-38224645
رادیولوژی فول اسپاین در همدان

رادیوگرافی فول اسپاین جهت بررسی انحرافات ستون فقرات

رادیوگرافی فول اسپاین (Full Spine) یکی از انواع تکنیک‌های Stitching در رادیولوژی است که برای بررسی اسکولیوز و سایر انحرافات ستون فقرات مانند کیفوز، لوردوز و … به کار می‌رود. این انحرافات ممکن است مادرزادی باشد و یا در اثر عوامل محیطی به وجود بیاید. مواردی مانند نشستن نادرست روی صندلی، حمل اشیای سنگین مانند کیف و کوله دانش‌آموزان به صورت یک‌طرفه، در بلندمدت منجر به ایجاد انحراف در راستای ستون فقرات خواهد شد.

برای بررسی وضعیت ستون فقرات و استخوان‌های بلند تحتانی، در کلینیک‌های رادیولوژی، از تکنیکی به نام Stitching (اتصال تصاویر) استفاده می‌شود تا در یک تصویر بتوان تمام طول ستون‌فقرات یا اندام‌های بلند را به صورت به‌هم‌پیوسته مشاهده نمود. در این تکنیک چند تصویر پی‌در‌پی از بیمار گرفته می‌شود و سپس تصاویر به دقت به یکدیگر متصل (STITCH ) می‌شوند تا یک تصویر کامل ارائه شود.

رادیوگرافی فول اسپاین یا توتال اسپاین، برای بررسی وضعیت و درجه انحراف ستون فقرات، از ناحیه گردن تا کمر به کار می‌رود.

برای بررسی استخوان‌های پا و تشخیص پاپرانتزی و پا ضربدری، از «رادیولوژی تری جوینت» استفاده می‌شود که قبلا در مطلبی جداگانه به آن پرداخته‌ایم.

بیشتر بخوانید: رادیولوژی تری جوینت برای تشخیص پا پرانتزی و پا ضربدری

رادیوگرافی فول اسپاین چیست و چه کاربردی دارد؟

رادیوگرافی فول اسپاین یا total spine، رادیوگرافی کل ستون فقرات است که در آن کل ستون‌فقرات گردنی، پشتی و کمری، به صورت رخ و نیمرخ در یک تصویر دیده شده و در صورت انحرافات اسکولیوز، هیپرکیفوز و لوردوز، میزان شدت انحراف با بررسی زوایای لازم بررسی می‌گردد.

رادیوگرافی فول اسپاین

اختلالات مادرزادی و یا سبک غلط زندگی امروزی، دو عامل مهم ایجاد انحراف در ستون فقرات هستند.

استفاده مداوم از گوشی تلفن همراه که امروزه جزو جدانشدنی زندگی هر فردی، حتی کودکان شده است و زیاد نشستن کارمندان روی صندلی‌های غیراستاندارد اداره‌ها و ساعات طولانی کار؛ موجب خم شدن بیش از حد گردن به جلو، قوز کردن و یا کج نشستن شده و این عوامل در بلندمدت، باعث آسیب و انحراف ستون فقرات از راستای طبیعی خود می‌شود.

حتی ممکن است نوزادی که همواره به یک سمت بدن خوابانده می‌شود، دچار انحراف در ناحیه ستون فقرات شود و نیاز به تشخیص آسیب وارده با کمک رادیوگرافی فول اسپاین و درمان به موقع داشته باشد.

درد را جدی بگیرید!

دردهای ناحیه گردن، کمر و پشت، برای اغلب افراد پیش می‌آید و برای افراد با وزن زیاد، بیشتر! اگر دچار اضافه وزن در ناحیه شکم هستید و یا باردار هستید، ممکن است فشار بیش از حد به مهره‌های ناحیه کمرتان وارد شود و ستون فقرات برای خنثی کردن  این فشار، به سمت داخل تقعر یابد که در این صورت پس از مدتی، این گودی کمر موجب درد در ناحیه پشت خواهد شد.

اگر شما هم از دردهای ناحیه پشت خود به ستوه آمده‌اید، بهتر است هر چه زودتر به پزشک مراجعه کنید. پزشک برای مشاهده و بررسی وضعیت ستون فقرات شما و یافتن علت درد، نیاز به تصاویر رادیولوژی خواهد داشت و برایتان رادیوگرافی فول اسپاین تجویز خواهد نمود.

در رادیولوژی فول اسپاین به کمک اشعه ایکس، تصاویری از استخوان‌های ستون‌فقرات تهیه می‌‌شود که می‌‌تواند نزدیکی بیش از حد استخوان‌ها را به هم نشان دهد. همچنین وجود تغییرات ناشی از آرتروز، وجود زائده استخوانی، شکستگی مهره یا سرخوردگی آن به خوبی دیده می‌شود. از این روش برای ارزیابی بدشکلی استخوان‌ها و تعیین شدت انحنای ستون فقرات نیز استفاده می‌شود.

رادیوگرافی فول اسپاین همدان

 روش تشخیص انواع انحراف ستون فقرات

عمده‌ترین و شایع‎‌ترین انحرافات ستون فقرات به سه گروه اصلی تقسیم‌بندی می‌شوند:

 1. اسکولیوز: انحراف ستون فقرات به طرفین
 2. کیفوز: گوژپشتی
 3. لوردوز: گودی کمر و گردن
 • این بدشکلی‌های ستون مهره‌ها که به دلایل مختلفی ممکن است ایجاد شده باشند، با کمک رادیوگرافی فول اسپاین به راحتی قابل تشخیص بوده و شدت انحراف نیز توسط رادیولوژیست تعیین می‌گردد.

علاوه بر روش توتال اسپاین، ممکن است پزشک در برخی موارد، انجام سی تی اسکن، ام آر آی و میلوگرام را با توجه به وضعیت بیمار درخواست نماید.

 • سی تی اسکن یک روش غیرتهاجمی است که از کامپیوتر و پرتوهای اشعه ایکس برای تهیه تصاویر دوبعدی از ستون فقرات استفاده می‌کند. می‌توان سی تی اسکن را با تزریق ماده حاجب به درون جریان خون انجام داد. تزریق ماده حاجب به مشاهده بهتر ساختارهای استخوانی ستون فقرات کمک می‌کند.
 • اسکن ام آر آی یک روش غیرتهاجمی است که از میدان مغناطیسی و امواج رادیو فرکانسی برای تهیه تصاویر دقیق از بافت‌های نرم ستون فقرات استفاده می‌کند. در این روش به کمک اشعه ایکس می‌توان اعصاب و دیسک‌های ستون فقرات را مشاهده کرد. می‌توان اسکن ام آر آی را با تزریق ماده حاجب به درون جریان خون انجام داد.
 • میلوگرام یک روش عکس‌برداری تخصصی به کمک اشعه ایکس است که در این مورد ماده حاجب به درون کانال نخاعی تزریق می‌شود سپس از فلوئوروسکوپ برای تهیه تصاویری که توسط ماده حاجب ایجاد شده است استفاده می‌‌گردد. میلوگرام می‌‌تواند فشردگی یک عصب توسط دیسک را نشان دهد همچنین وجود زائده استخوانی یا تنگی کانال نخاعی در این روش تشخیص داده خواهد شد.

کاربرد تصویربرداری فول اسپاین

با استفاده از تصویربرداری فول اسپاین می‌توان بسیاری از بیماری‌ها را در سریعترین زمان و با دقیق‌ترین روش تشخیص داد. گوژپشتی، کجی ستون فقرات، گودی کمر، وجود زواید استخوانی و مواردی از این دست، تنها بخشی از مشکلاتی است که برای کمک به تشخیص و تعیین شدت آنها، رادیولوژی به کمک پزشکان آمده است.

یکی دیگر از مزایای استفاده از رادیولوژی فول اسپاین، تشخیص و نحوه عملکرد بدن پس از درمان و یا عمل جراحی و بررسی میزان موفقیت آن است. پزشک پس از مشاهده تصاویر، ممکن است درمان‌های مختلفی برحسب شدت عارضه، مانند تجویز حرکات اصلاحی، بریس، فیزیوتراپی و یا عمل جراحی را در پیش بگیرد که پس از طی دوره درمان، با استفاده از رادیوگرافی فول اسپاین می‌تواند روند بهبودی بیمار را تعیین و بررسی نماید.

رادیوگرافی فول اسپاین در کلینیک رستا- همدان

مراقب ستون فقرات خود باشید

برای پیشگیری از ایجاد بدفرمی در ستون فقرات، مراقب نحوه نشستن، ایستادن و خوابیدن خود باشید. اگرچه با بالا رفتن سن و  تضعیف و تحلیل رفتن  ماهیچه‌ها، ممکن است به صورت طبیعی انحنای ستون فقرات تغییر کند، اما بی‌شک، مراقبت نکردن از آن در جوانی، حتما این انحناها را شدیدتر و دردناک خواهد کرد.

به همین دلیل سعی کنید در هر سن و سالی که هستید، با انجام ورزش‌های مناسب و با آموختن روش صحیح نشستن روی صندلی، حمل کردن اشیا و حتی درست ایستادن، به سلامتی خود در میان‌سالی کمک کنید.

مراقبت از ستون فقرات نرم و شکل‌پذیر نوزادان و تذکر به کودکان برای استفاده صحیح از کوله‌پشتی نیز از آسیب رسیدن به ستون فقرات آنها تا حد زیادی جلوگیری خواهد کرد.

نکات مهم هنگام انجام گرافی فول اسپاین

 • برای انجام رادیوگرافی فول اسپاین نیز همانند هر رادیولوژی دیگر، هرگونه زیورآلات و اشیای فلزی و گوشی تلفن همراه را از خود دور کنید.
 • در صورت بارداری، حتما رادیولوژیست و پزشک خود را مطلع نمائید.
 • هنگام تصویربرداری سعی کنید طبق راهنمایی رادیولوژیست، در حالت گفته شده قرار بگیرید و در لحظه انجام آن  ساکن بمانید.

رادیوگرافی فول اسپاین در همدان

کلینیک سونوگرافی و رادیولوژی رستا، مجهز به دستگاه رادیولوژی تمام دیجیتال با قابلیت stitching تصاویر است که رادیوگرافی فول اسپاین و رادیوگرافی تری جوینت را با بهترین کیفیت برای مراجعین محترم در همدان انجام می‌دهد.

جهت اطلاع از بیمه‌های طرف قرارداد با کلینیک رستا بر روی لینک زیر کلیک نمایید.

بیمه‌های طرف قرارداد با کلینیک سونوگرافی و رادیولوژی رستا

کلینیک سونوگرافی و رادیولوژی رستا همدان

دیدگاه خود را بنویسید