به وبسایت کلینیک رادیولوژی و سونوگرافی دکتر افشین یزدی خوش آمدید

  • 09300884043
  • 081-38224645
رادیولوژی دندان کودکان در همدان

رادیولوژی دندان کودکان و کمک به تشخیص به موقع مشکلات دندان ها

بی‌توجهی والدین به دندان‌های شیری کودکان، می‌تواند نقش به‌سزایی در بروز مشکلات دهان و دندان آنها در بزرگسالی داشته باشد. اگر به موقع مراجعه کنید، دندانپزشک با بررسی تصاویر رادیولوژی دندان کودکان و درمان پوسیدگی‌ها، به سلامت و رشد مناسب دندان‌ها کمک شایانی می‌کند.

رویش دندان‌های كودک از حدود ۶ ماهگی آغاز می‌شود اما گاهی برخی نوزادان با یک یا دو دندان نیز متولد می‌شوند. زمان و نحوه رویش دندان در همه كودكان یكسان نیست و معمولاً با گریه و بی‌قراری كودک همراه است. تصور اشتباهی از دیرباز وجود داشته است و بسیاری از والدین فکر می‌کنند، دندان‌های موقت فرزندشان، در صورت پوسیدگی، بالاخره در 7 سالگی خواهد افتاد و تا وقتی درد نداشته باشد، نیازی به درمان هم ندارد! اما واقعیت چیز دیگری است.

نقش دندان‌های شیری کودکان

دندان‌های کودکان به مانند بزرگسالان وظایف عمده‌ای بر عهده دارند که این وظایف بخشی از مراحل رشد و زندگی کودکان است. دندان‌های شیری کودکان ۴ نقش اساسی؛ تغذیه، زیبایی، تکلم و راهنمایی مسیر رویشی دندان‌های دائمی را بر عهده دارند.

درصورتی که دندان‌های شیری دچار پوسیدگی و بیماری گردند مستقیما بر روی عملکرد، تغذیه و زیبایی کودک وهمچنین دندان‌های دایمی در آینده تاثیر می‌گذارد چنانچه دندان کودک دچار پوسیدگی‌های شدید گردد علاوه بر آنکه وی از تغذیه مناسب و مطلوب محروم می‌گردد به علت ظاهر نامناسب، دچار کاهش اعتماد به نفس در مواجهه با هم سن و سالان خود خواهد شد زیرا احساس نقص و عدم هماهنگی با سایر کودکان، وی را از فعالیت‌های گروهی و حضور فعال در جمع باز خواهد داشت.

همچنین با انجام رادیوگرافی دندان برای کودک می‌توان از وضعیت رویش دندان‌های دائمی نهفته در لثه او مطلع شد و در صورت نیاز به ارتودنسی نسبت به انجام به موقع آن اقدام نمود.

رادیولوژی دندان برای کودکان

ارتودنسی و نقش رادیولوژی دندان در این فرایند

ارتودنسی به معنی ردیف کردن دندان‌هاست. هدف از این کار، مرتب کردن دندان‌های فک بالا یا فک پایین و یا هر دو فک است. اگر درمان ارتودنسی در سن مناسب انجام گردد، علاوه بر تغییرات دندانی قادر به تغییرات موقعیت استخوان‌ها و هماهنگ نمودن اجزا صورت نیز می‌باشد.

مدارک مورد نیاز برای تشخیص و درمان ناهنجاری‌های دندان کودکان

مهم‌ترین مدارک مورد استناد جهت تشخیص صحیح مشکلات فک و صورت عبارتند ا :

  • رادیوگرافی از تمام فک (OPG)
  • رادیوگرافی نیم رخ فک و جمجمه (lat. Ceph)
  • سایر رادیوگرافی های مورد نیاز حسب تشخیص دندانپزشک
  • فتوگرافی کامل داخل و خارج دهانی برای ثبت رکورد وضعیت شروع درمان (فتوگرافی در سال‌های اخیر در بسیاری از موارد، جایگزین قالب‌گیری و تهیه کست مطالعه شده است)

رادیولوژی دندان کودکان راهی برای تشخیص نیاز به ارتودنسی

عدم هماهنگی فک‌ها با یکدیگر و بی‌نظمی‌های دندانی می‌تواند نشانه‌ای برای نیاز به درمان ارتودنسی باشد، اما تشخیص قطعی آن و روش مورد استفاده با توجه به سن کودک، به عهده دندانپزشک متخصص است. پزشک پس از معاینه، با تجویز رادیولوژی دندان کامل (OPG) و سایر رادیوگرافی‌های تخصصی، طرح درمان ارتودنسی کودک را تعیین و برای والدین شرح می‌دهد.

تشخیص به موقع پوسیدگی‌های عمقی، کیست لثه، دندان‌های نهفته و … نیز از مواردی هستند که با انجام یک رادیوگرافی دندان برای فرزند دلبندتان می‌توان به وجودشان پی برد و با درمان به موقع، علاوه بر حفظ زیبایی و لبخند دلنشین کودک، سلامتی و اعتماد به نفس او در بزرگسالی را نیز به خطر نیانداخت.

رادیولوژی دندان کودکان در همدان

برای انجام رادیولوژی دندان کودکان در شهر همدان، کلینیک سونوگرافی و رادیولوژی رستا، مجهز به دستگاه‌های به روز، در خدمت مراجعین محترم است. علاوه بر این، سایر رادیوگرافی‌های مورد نیاز برای اهداف تشخیصی پزشکان گرامی در این مرکز انجام می‌شود.

جهت اطلاع از بیمه‌های طرف قرارداد با کلینیک رستا، اینجا کلیک کنید.

منبع: mohaveri

کلینیک سونوگرافی و رادیولوژی رستا همدان

دیدگاه خود را بنویسید