به وبسایت کلینیک رادیولوژی و سونوگرافی دکتر افشین یزدی خوش آمدید

  • 09300884043
  • 081-38224645
سونوگرافی فولیکول در همدان

سونوگرافی فولیکول و بررسی تخمک گذاری تخمدان در زنان

ساختار بدن هر یک از زنان و شرایط فیزیولوژیکی آنان از یکدیگر بسیار متفاوت است. حتی بین دو خواهر از یک خانواده، شرایط بارداری یکسانی وجود ندارد. برای اطلاع از وضعیت تخمک‌گذاری و شرایط جدار رحم، وجود کیست در تخمدان‌ها و به طور کلی برای بررسی وضعیت باروری جهت درمان ناباروری، از سونوگرافی فولیکول استفاده می‌شود. در این نوع سونوگرافی، وضعیت رشد فولیکول‌های تخمدان‌ها مورد بررسی قرار گرفته، روز تخمک‌گذاری به طور دقیق تعیین شده و ضخامت آندومتر رحم اندازه‌گیری می‌شود.

سونوگرافی فولیکول چیست؟

برای بررسی وضعیت رحم، لوله‌های رحمی و تخمدان‌ها، از سونوگرافی فولیکول استفاده می‌شود. در این نوع سونوگرافی، رشد فولیکول‌هایی که در هر سیکل ماهانه زنان در تخمدان‌ها تشکیل شده و حاوی تخمک هستند، مورد بررسی قرار می‌گیرد؛ فولیکول غالب شناسایی می شود و  علاوه بر این، زمان دقیق آزاد شدن تخمک و آمادگی برای باروری زنان تعیین می‌گردد.

تخمگ‌گذاری به عملی گفته می‌شود که طی آن از فولیکول غالب در تخمدان فرد، تخمکی که به بلوغ رسیده آزاد می‌شود و برای بارور شدن به سمت رحم می‌رود.

جداره رحم برای پذیرش تخمک لقاح یافته، باید دارای ضخامت مناسب باشد. با سونوگرافی فولیکول وضعیت ضخامت آندمتر یا جدار رحم نیز مورد بررسی قرار می‌گیرد.

سونوگرافی فولیکول

سونوگرافی فولیکول چه زمانی انجام می‌شود؟

یکی از مهم‌ترین کاربردهای سونوگرافی فولیکول تشخیص علل نازایی است. اگر فردی دچار ناباروری باشد، با انجام این سونوگرافی هرگونه اختلال در تخمک‌گذاری تشخیص داده شده و پزشک، درمان مناسب برای تقویت و تحریک فعالیت تخمدان‌ها را تجویز می‌کند و یا اگر ناباروری به دلیل ضخامت کم آندمتر باشد، برنامه درمان مناسب با آن را در پیش خواهد گرفت.

اما تعیین روز تخمک‌گذاری برای برخی افراد ممکن است دلایل دیگری داشته باشد. برخی از زوج‌ها ممکن است بخواهند صاحب فرزندی از جنسیت مورد علاقه خود شوند. خوشبختانه این موضوع از نظر علمی تا حدود 80 درصد قابل دستیابی است. اگر از سونوگرافی فولیکول برای پسر دار شدن یا دختر دار شدن می‌خواهید استفاده کنید، بهتر است قبل از هر چیز با پزشک خود مشورت کنید.

انتخاب جنسیت جنین با کمک سونوگرافی فولیکول غالب

خانم‌ها هر ماه در اواسط سیکل خود، یک یا چند تخمک که از نظر کروموزومی فقط X هستند تولید می‌کنند و آقایان دارای دو نوع اسپرم حاوی کروموزوم‌های جنسی X و Y هستند. در واقع این مرد است که جنسیت سلول تخم را تعیین می‌کند؛ به شکلی که اگر تخمکی که حاوی کروموزوم جنسی X است با اسپرم حاوی کروموزوم جنسی Y لقاح یابد سلول تخم «پسر»شده و اگر تخمک X با اسپرم حاوی X لقاح یابد سلول تخم «دختر» می‌شود.

از خصوصیات اسپرم‌هایی که حاوی کروموزوم Y (که نسبت به کروموزوم X بسیار کوچکتر بوده) هستند این است که برخلاف اسپرم‌های حاوی کروموزوم X که می توانند تا 5-4 روز در محیط واژن زنده بمانند، حداکثر 18-16 ساعت در محیط واژن زنده می‌مانند.

از طرفی هنگامی که یک تخمک رها می‌گردد 12 تا 24 ساعت فرصت دارد تا توسط اسپرم بارور گردد و پس از آن از بین می‌روند. همچنین اسپرم‌های حاوی کروموزوم Y در محیط قلیایی بهتر زنده می‌مانند و سرعت حرکت بالاتری نسبت به اسپرم های حاوی کروموزوم X دارند.

سونوگرافی فولیکول و انتخاب جنسیت جنین

بر اساس همین خصوصیات، می‌توان با چند دستورالعمل ساده در تعیین جنسیت جنین دخالت نمود:

PH واژن

اسپرم مرد (کروموزوم Y) در محیط قلیائی بهتر زنده می‌ماند، ازطرفی محیط رحم در زمان تخمک گذاری (روز 14 از سیکل ماهانه 28 روزه) دارای PH بالا و قلیائی است و در صورتی که لقاح در این روز صورت گیرد به احتمال زیاد جنین تولد یافته پسر خواهد بود و در بقیه اوقات چون PH دهانه رحم پایین و اسیدی است کرموزوم X بیشتر زنده مانده و احتمال دختر شدن جنین بیشتر است.

زمان آمیزش

اگر آمیزش در حوالی زمان تخمک‌گذاری صورت گیرد ، پسر به دنیا خواهد آمد چرا که در زمان تخمک‌گذاری ترشحات دهانه رحم از همیشه قلیایی‌تر و رقیق‌تر است و ارتجاع پذیرتر است و حرکت اسپرم‌های Y را بسیار سهل و آسان می‌کند. اما اگر مقاربت 1 تا 2 روز بعد یا قبل از تخمک‌گذاری اتفاق بیفتد شانس پسر شدن به شدت کاهش می‌یابد و احتمال دختردار شدن بیشتر می‌شود.

بنابراین اطلاع از زمان دقیق تخمک‌گذاری برای این امر ضروری است که به روش‌های مختلف انجام می‌شود. توجه به تغییرات دمای بدن، ثبت در تقویم، استفاده از کیت تخمک‌گذاری و در نهایت، انجام سونوگرافی فولیکول که دقیق‌ترین و مطمئن‌ترین روش است.

نحوه انجام سونوگرافی فولیکول

 این سونوگرافی با توجه به نظر و تجویز پزشک معالج، ممکن است از طریق شکم یا از روش واژینال انجام شود. روش واژینال دقیق‌تر است زیرا به دید بهتر، نسبت به  سونوگرافی روش شکمی منجر می‌شود. سونوگرافی فولیکول بیشتر از چند دقیقه طول نمی‌کشد و در طی آن یک پروب باریک در واژن قرار داده می‌شود تا یک تصویر از ناحیه لگن، رحم، لوله‌های رحم و تخمدان‌ها بر روی صفحه مانیتور دریافت شود.

زمان انجام سونوگرافی فولیکول

با نوجه به سیکل ماهانه فرد، پزشک روز تقریبی تخمک گذاری را تعیین و سونوگرافی فولیکول را برای روز مناسب تجویز خواهد کرد که در یک دوره 28 روزه، معمولا حوالی روز چهاردهم است.

سونوگرافی فولیکول در همدان

انجام سونوگرافی فولیکول در همدان همانند سایر سونوگرافی‌های تخصصی مانند سونوگرافی کالرداپلر رنگی، آنومالی، سونوگرافی بیوفیزیکال، NT ، داپلر بارداری، غربالگری‌ها و دیگر سونوگرافی‌های ویژه بزرگسالان و کودکان را می‌توانید در کلینیک سونوگرافی و رادیولوژی رستا کلینیک با مدیریت دکتر افشین یزدی انجام دهید. کلینیک رستا با دارا بودن دستگاه های مجهز و به روز، و پرسنلی مجرب و متخصص و همچنین قرارداد با بیمه‌های پایه و تکمیلی آماده ارائه خدمات سونوگرافی و رادیولو›ی به همشهریان گرامی است.

کلینیک سونوگرافی و رادیولوژی رستا همدان

منبع: niloulab

بیشتر بخوانید:

سونوگرافی کودکان |چگونه فرزند خود را برای سونوگرافی آماده کنیم؟

سونوگرافی کلیه و تشخیص سنگ کلیه

سونوگرافی پروستات برای تشخیص سرطان پروستات در مردان

استفاده از سونوگرافی داپلر برای تشخیص واریس

دیدگاه خود را بنویسید