به وبسایت کلینیک رادیولوژی و سونوگرافی دکتر افشین یزدی خوش آمدید

 • 09300884043
 • 081-38224645
رادیولوژی تری جوینت در همدان

رادیولوژی تری جوینت برای تشخیص پا پرانتزی و پا ضربدری!

به عنوان پدر و مادر، هیچ چیزی ناراحت‌کننده‌تر از بیماری و ناراحتی فرزندان نیست. اگر فرزند دلبند شما دارای اختلال در سیستم اسکلتی و مشکلاتی مانند پا پرانتزی و پا ضربدری است و این مورد با بالا رفتن سن کودک، عیان‌تر شده و موجب نگرانی شما شده است، خوب است بدانید با انجام رادیولوژی تری جوینت (three joint) یا الاینمنت (Alignment) در یک مرکز رادیولوژی تخصصی، پزشک ارتوپد با استفاده از تصاویر رادیوگرافی به خوبی میزان مشکل و انحراف زانوها را تعیین کرده و درمان مناسب را به موقع تجویز خواهد کرد.

کاربرد رادیولوژی تری جوینت برای تشخیص اختلال در اندام تحتانی

برخی از کودکان دچار اختلال در راستای اندام تحتانی هستند و مشکلاتی مثل پاهای پرانتزی و یا پاهای ضربدری دارند. این وضعیت در درازمدت می‌تواند پای کودک را از شکل و حالت طبیعی خارج کند و راه رفتن او را با دشواری و درد همراه کند. خوشبختانه با رادیولوژی تری جوینت این موضوع خیلی زود و به‌راحتی قابل ‌تشخیص است.

تشخیص اختلال در اندام تحتانی با رادیولوژی تری جوینت

سه نوع از اختلالات شایع در راستای اندام تحتانی عبارتند از:

۱- پای ضربدری (Genu valgum)

پای ضربدری یا «ژنووالگوم» به حالتی گفته می‌شود که به هنگام ایستادن زانوها به یکدیگر نزدیک شده و مچ‌ها از هم فاصله می‌گیرند.

۲- پای پرانتزی (Genu varum)

به حالتی از ایستادن که در آن زانوها از هم فاصله گرفته و مچ‌ها به هم نزدیک می‌شوند، پای پرانتزی یا «ژنو واروم» گفته می‌شود.

۳- چرخش پا به سمت داخل و یا خارج (torsion)

تشخیص اختلال در اندام تحتانی با رادیولوژی تری جوینت

در این وضعیت، لگن و زانوی شخص به‌طور مستقیم به سمت روبرو قرار دارد، ولی پایین و ساق پا به سمت داخل و یا بیرون می‌چرخد. درنتیجه کف پای فرد نیز به سمت داخل و یا بیرون قرار می‌گیرد. همین اتفاق می‌تواند روی تمامی نواحی پا ازجمله زانو و ران پا اتفاق افتاده و باعث چرخیدن کل پا به سمت بیرون شود.

عوامل چرخش پا

چرخش اندام تحتانی در بخش‌های مختلفی از پاها مشاهده می‌شود و برای تصمیم‌گیری درباره درمان، عامل سن بسیار اهمیت دارد. برخی از این اختلالات در سنین پایین، کاملا طبیعی قلمداد شده و نیاز به درمان خاصی ندارد، اما در صورت مشاهده انحراف در راستای اندام‌ها در سنین بالاتر، انجام رادیولوژی تری جوینت در قدم اول توصیه می‌شود.

چرخش پا به داخل در دوران نوزادی

 • چرخش پنجه پا (Metatarsus qdductus)
این اختلال مادرزادی بوده و اغلب با رشد نوزاد تا قبل از 6 ماهگی بهبود می‌یابد. در صورت عدم بهبود، پا را برای مدتی گچ‌گیری نموده و مشکل را برطرف می‌کنند.
 •  چرخش ساق (Tibial torsion)

این حالت نیز مادرزادی بوده در زمان جنینی پدید می‌آید. رفع این مشکل معمولا تا سن دو سالگی و به طور خودبه‌خود اتفاق می‌افتد. اگر این حالت تا سن ۱۰ سالگی ادامه یابد، برای حل آن باید به پزشک متخصص مراجعه نمود و جهت تصویربرداری از وضعیت پاها و تعیین میزان انحراف، رادیوگرافی تری جوینت یا الاینمنت را انجام داد.

 • چرخش ران (Anteversion) در اثر نشستن به شکل W

این اختلال در بسیاری از کودکان شایع است و والدین نگران نحوه نشستن به شکل W یا اصطلاحاً قورباغه‌ای فرزند خود هستند. با اینکه کودکان در بیشتر مواقع، خود به خود نحوه نشستن‌شان را اصلاح می‌کنند اما در صورت تداوم نشستن به این حالت، استخوان کشکک آنها تغییر فرم داده و به سمت داخل منحرف ‌می‌شود.

چرخش ران به دلیل قورباغه ای نشستن کودک در رادیولوژی تری جوینت قابل تشخیص است

این حالت عمدتاً تا سن ده‌ سالگی برطرف می‌شود و به حالت عادی برمی‌گردد. در غیر این صورت بهتر است به پزشک مراجعه شود.

برای تشخیص اختلال و انحراف در اندام تحتانی، چه وقت رادیوگرافی تری جوینت لازم داریم؟

همانطور که می‌دانید تشخیص به موقع هر بیماری یا اختلالی در بدن، شرط لازم برای درمان موفقیت‌آمیز آن است. بنابراین به عنوان پدر و مادر باید بدانید وضعیت اندام‌های حرکتی فرزندتان تا چه حد طبیعی بوده و اگر غیرطبیعی است، نسبت به پیگیری درمان و بهبود وضعیت در چه زمانی اقدام کنید.

باید توجه داشته باشید که این نوع اختلالات فقط مختص دوران کودکی نیستند! بلکه سبک زندگی افراد در بزرگسالی نیز ممکن است موجب بروز این تغییر شکل‌ها شود.

به‌ عنوان‌ مثال در بین افرادی که عمدتاً به‌صورت دوزانو و یا چهارزانو روی زمین می‌نشینند، احتمالاً ژنو واروم و یا همان حالت پرانتزی، شیوع بیشتری دارد. یا برای افرادی که در اثر افزایش سن، دچار ساییدگی مفصل و یا آرتروزهای شدید می‌شوند نیز پرانتزی شدن پاها اتفاق می‌افتد.

اگرچه عموماً پای ضربدری و پرانتزی از دوران کودکی بروز می‌کند اما در سنین نوجوانی و جوانی نیز به دلایل زیر می‌تواند تشدید شود:

 • عدم رعایت اصول صحیح حرکتی
 • کمبود قدرت و توانایی عضلات داخل و خارج پا
 • عدم تعادل عضلانی
 • استفاده از کفش‌های نامناسب

در بسیاری مواقع بروز برخی از اختلالات در بچه‌هایی که تازه به دنیا آمده‌اند و حدود شش ماه تا یک‌سال از تولد آن‌ها می‌گذرد، نگرانی‌هایی را در والدین ایجاد می‌کند که آیا این موضوع طبیعی است یا خیر. برای پاسخ دادن به این سؤال، ابتدا مراحل تغییر زاویه اندام‌های تحتانی را بررسی می‌کنیم.

مراحل تغییر زاویه اندام‌های تحتانی در کودکان

 • یک نوزاد از زمانی که به دنیا می‌آید تا سن تقریباً دوسالگی دارای حالت پرانتزی است. راه رفتن پرانتزی کودک در این محدوده سنی مشکلی نداشته و کاملاً طبیعی است.
 • این حالت در حدود دو الی سه‌ سالگی تقریباً صاف‌ شده و شکل پای صاف را می‌توانیم در کودک مشاهده کنیم.
 • سه سالگی می‌تواند آغاز ضربدری شدن پاها باشد. اما همچنان جای نگرانی نیست! زیرا این حالت تا سن ده‌سالگی طبیعی بوده و فرم پا دوباره به حالت عادی خود برمی‌گردد.

بنابراین اگر کودکتان در بازه ۵ الی ۱۰ سالگی دارای پاهای ضربدری بوده ولی هیچ‌گونه مشکلی در حرکات و فعالیت او دیده نمی‌شود، جای نگرانی نداشته و این حالت طبیعی به‌حساب می‌آید. اما  اختلال پای پرانتزی در این سنین غیرطبیعی بوده و والدین فرد باید در پی حل مشکل فرزند خود باشند.

منحنی رشد کودک

روش تشخیص اختلال در راستای اندام تحتانی

تشخیص از ظاهر فرد

تشخیص انحراف اندام تحتانی از روی ظاهر و با چشم، برای افراد با اندام نرمال تا حدی قابل حدس و پیش‌بینی است. اما این‌گونه اختلالات در افراد چاق و دارای اضافه‌ وزن، به خصوص افرادی که دارای ران‌های چاقی هستند، به‌هیچ‌عنوان قابل‌تشخیص نیست. زیرا همان‌طور که می‌دانید در این افراد با چسبیدن ران‌ها به همدیگر، بین زانوها و مچ‌ها فاصله افتاده و امکان تشخیص ضربدری و پرانتزی بودن پا را از فرد می‌گیرد.

تشخیص اختلال با رادیولوژی تری جوینت

برای تشخیص دقیق و مطمئن این اختلالات در افراد (مخصوصا افراد دارای اضافه‌ وزن) از یک روش عکس‌برداری در رادیولوژی، به نام تری‌ جوینت ویو (tree joint view) یا الایمنت ویو (alignment view) استفاده می‌شود.

نحوه عکس‌برداری به این روش به‌گونه‌ای است که استخوان‌های لگن، مچ و زانوها با هم و به‌صورت ایستاده (و بعضاً خوابیده) درون عکس مشخص می‌باشد. با بررسی و تحلیل آن توسط پزشک متخصص می‌توان به نوع  و میزان اختلال اندام تحتانی در افراد پی برد.

رادیولوژی تری جوینت در همدان

البته سایر روش‌های عکس‌برداری با نام‌های اسکنوگرام (scanogram) و سی‌تی اسکنوگرام (CT scanogram) نیز در تشخیص اختلالات اندام‌ها کاربرد دارد. اما برای شروع و بررسی موارد عادی، الایمنت ویو (alignment view) یا تری‌ جوینت ویو (tree joint view) پاسخگو بوده و کافی است.

به این علائم دقت کنید

همانطور که گفته شد ایجاد فاصله بین پاهای کودکان تا حدی طبیعی است. این فاصله تا مقدار ۱۰ سانتی‌متر در کودکان زیر 4 سال جای نگرانی ندارد. اما در حالت کلی در صورت مشاهده هریک از موارد زیر در کودکان، بهتر است به پزشک ارتوپد مراجعه کرده و از سلامت اندام فرزند خود مطمئن شوید:

 • فاصله بین مچ‌های پا از ۱۰ سانتی‌متر بیشتر شود.
 • فاصله بین ساق‌های پا از ۱۰ سانتی‌متر بیشتر شود.
 • به هنگام ایستادن صاف، زاویه ایجاد شده بین دو ساق پا بیش از اندازه به چشم بیاید.
 • کودک دچار مشکلات حرکتی شده و یا از درد زانو رنج ببرد.
 • حالت راه رفتن کودک غیر نرمال و ناخوشایند باشد.

راه‌های درمان

پس از اینکه نتیجه رادیوگرافی تری جوینت را به پزشک متخصص نشان دهید ممکن است برای درمان و بهبود وضعیت، استفاده از لوازم پزشکی اصلاحی مانند کفش طبی مخصوص را توصیه کند و یا انجام برخی از حرکات اصلاحی را مناسب بداند و یا در موارد حاد و دردناک، عمل جراحی را تنها گزینه برای رها شدن بیمار از درد مفاصل تغییرشکل یافته تجویز نماید.

استفادهاز بریس برای اصلاح انحراف پا

۱- استفاده از کفی، کفش و بریس (زانوبند)

به‌طورمعمول برای درمان بسیاری از اختلالات در راستای اندام تحتانی، از کفی‌های مخصوصی استفاده می‌شود که موجب می‌شود اندام‌ها با اعمال نیروی خارجی، خودشان را تصحیح کنند. گاهی اوقات نیز از کفش‌ها و بریس‌های (زانوبند) مخصوصی استفاده می‌شود که زانو و مچ پا را در زاویه درست خود نگه می‌دارد.

۲- ورزش و تمرینات اصلاحی

علاوه بر ابزارهای فوق، ورزش‌های خاص و اصلاحی نیز وجود دارند که انجام آنها در بهبود وضعیت، بسیار مؤثر و نتیجه‌بخش خواهند بود. باید توجه داشت که پزشک برخی از ورزشها مثلا اسکیت کردن را ممکن است برای کودکی که دچار چرخش پا به داخل است ممنوع نماید.

لازم به ذکر است که انجام حرکات اصلاحی و ورزشی تا سنی مشخص اثرگذار هستند و برای افرادی که از سن رشد خود عبور کرده‌اند، هیچ‌گونه تأثیری در برگشت‌پذیری و صاف شدن عضلات پا ندارد. انجام چنین تمریناتی فقط در کاهش درد و یا پیشگیری از تشدید این عارضه مؤثر خواهد بود.

3- عمل جراحی

معمولاً زمانی باید اقدام به عمل و جراحی پزشکی نمود که:

 • فرد در حالت عادی، درون پا و عضلات خود احساس درد کند.
 • اندام‌های او ضمن تحمل فشار بالا دچار تغییر شکل و تغییر حالت شدید شود.

بنابراین تنها توجیه مناسب برای انجام عمل جراحی، ایجاد اختلال در عملکرد فیزیکی فرد و داشتن درد درون عضلات می‌باشد.

پیشگیری بهتر از درمان است

با رعایت موارد زیر و اصلاح سبک زندگی می‌توانید از بروز انحراف در اندام‌های حرکتی پیشگیری کنید.

وزن خود را متعادل نگه دارید

داشتن اضافه وزن و نداشتن تعادل وزنی در بزرگسالی، یکی از عوامل مهم بروز مشکل در پاهاست. باید بدانید که هرچه عضلات پاها قوی‌تر باشند امکان و احتمال بروز مشکلاتی نظیر پای ضربدری و پای پرانتزی کمتر است.

انجام تمرینات مناسب روزانه علاوه بر اینکه در کنترل وزن شما مؤثر خواهد بود، از طریق قوی‌تر نمودن عضلات پا نیز در پیشگیری از بروز این اختلالات مؤثر خواهد بود.

کفش مناسب و ورزش باعث پیشگیری از اختلال انحراف اندام تحتانی می شود

 استفاده از کفش مناسب

افراد بزرگسالی که زمینه پیدایش چنین مشکلاتی در آن‌ها بالاست باید به‌شدت مراقب کفشی که می‌پوشند باشند. کفش نامناسب می‌تواند به‌طور مستقیم و غیرمستقیم در ایجاد و یا تشدید این مشکل مؤثر باشد. افرادی که از کفش‌های نامناسب استفاده می‌کنند بیشتر از دیگران دچار عادت‌های غلط و نامناسب به هنگام راه رفتن می‌شوند.

پشت میز خود درست بنشینید

برخی از دانش‌آموزان و حتی کارمندان، هنگام نشستن روی صندلی، پاهای خود را طبق عادت به شکل نامناسبی قرار می‌دهند که در بلندمدت باعث ایجاد اختلال و درد در بخش‌هایی از اندام‌های تحتانی خواهد شد. بنابراین درست نشستن روی صندلی به حفظ سلامتی فرد کمک شایانی می‌کند.

بد نشستن و انحراف در پاها

مراقبت‌های بعد از شکستگی استخوان

اگر نرمی استخوان دارید و یا استخوان‌هایتان دچار آسیب‌هایی مثل دررفتگی و یا شکستگی شده‌اند باید بیشتر مراقب باشید. جوش خوردن نامناسب شکستگی‌ها و پارگی رباط‌های اطراف زانو از عوامل مهم ایجادکننده پاهای پرانتزی و ضربدری هستند. بنابراین درمان‌های بعد از شکستگی را جدی بگیرید.

منبع: timanic

رادیولوژی تری جوینت در همدان

کلینیک سونوگرافی و رادیولوژی رستا با مدیریت دکتر افشین یزدی، یکی از مجهزترین و بهترین مراکز رادیولوژی همدان است که طیف وسیعی از خدمات رادیولوژی را با استفاده از تکنولوژی روز دنیا ارائه می‌نماید. رادیولوژی‌های تخصصی ارتوپدی شامل، الایمنت ویو، رادیولوژی تری جوینت ، توتال اسپاین، توتال بادی، ارزیابی صافی کف پا، پای ضربدری و پای پرانتزی، کوتاهی پا و رادیوگرافی انحراف ستون فقرات، تنها بخشی از خدمات کلینیک رستا است.

کلینیک سونوگرافی و رادیولوژی رستا همدان

دیدگاه در"رادیولوژی تری جوینت برای تشخیص پا پرانتزی و پا ضربدری!"

 1. Ali

  این رادیولوژی خیلی مفید و خوبه. دختر من در 12 سالگی به دلیل اضافه وزنی که داشت پاهاش به صورت ضربدری دیده میشد و خیلی نگرانش بودیم. متخصص ارتوپد براش این عکس رو تجویز کرد و اون زمان سه تا عکس جداگانه گرفته شد که بردیم پیش دکترش، سه تا عکس رو به هم متصل کرد تا نمای کامل پا رو ببینه. الان نمیدونم علم پیشرفت کرده شاید عکس یکپارچه گرفته میشه!
  به هر حال دختر من به تشخیص پزشک عمل جراحی نشد و با ورزش وزنش رو پایین آورد مشکل زانوهاش رفع شد.

 2. ایمانی

  ممنون از مطلب مفیدتون

 3. سارا

  سلام دخترم هجده سال دارند در قسمت ساق پا فاصله و انحنا به سمت بیرون دارند کف پای چپ دخترم صاف هست ارتوپد فنی کفی کفش برای بیرون منزل و دمپایی برای داخل منزل دادن، چهار ساله دخترم از اینها استفاده می کنن اما هنوز کف پای صاف و انحنا و فاصله ی ساق پا رفع نشده. به چند پزشک ارتوپد مراجعه کردیم گفتن اهمیت ندید در حالی که ما به شدت نگران هستیم خواهش می کنم راهنمایی کنید چه اقدامی باید انجام دهیم

  • admin

   دوست گرامی، در مورد امور درمانی با متخصصین مربوطه باید مشورت بفرمایید. در صورت تجویز رادیولوژی تری جوینت در همدان می‌توانید به کلینیک رستا بالاتر از میدان بعثت، نرسیده به صنعت و معدن مراجعه فرمائید.

 4. سیروس صدری

  استند الایمنت ویو
  وسیله ای ضروری برای انجام رادیوگرافی الایمنت ویو
  http://www.ariapartoco.com

دیدگاه خود را بنویسید