به وبسایت کلینیک رادیولوژی و سونوگرافی دکتر افشین یزدی خوش آمدید

 • 09300884043
 • 081-38224645
کاربردهای رادیولوژی قفسه سینه

رادیولوژی قفسه سینه راهی برای تشخیص زودهنگام چند بیماری

اگر در اثر ضربه به قفسه سینه در حوادثی مانند تصادفات، مسابقات ورزشی و یا حملات فیزیکی دچار آسیب و درد در این ناحیه شوید، پزشک حتما برایتان رادیولوژی قفسه سینه تجویز خواهد نمود. اما این موارد تنها کاربرد آن نیست! تشخیص برخی از مشکلات قلبی، ریوی، سرطان‌ها، ستون فقرات و دنده‌ها با انجام این رادیوگرافی قفسه سینه امکان‌پذیر است.

رادیولوژی قفسه سینه یک تیر و چند نشان

رادیولوژی قفسه سینه یا CXR (مخفف chest X-ray) یکی از قدیمی‌ترین و رایج‌ترین روش‌های تشخیصی است. این روش علاوه بر اینکه غیر تهاجمی، مقرون به صرفه و سهل‌الوصول است، می‌تواند اطلاعات مفیدی راجع به وضعیت بالینی بیمار در اختیار کادر پزشکی قرار دهد.

در این تصویربرداری، با استفاده از اشعه ایکس، عکس‌هایی از قلب، ریه‌ها، عروق خونی، مجاری تنفسی، ستون فقرات و دنده‌ها بر روی فیلم رادیولوژی و یا بر روی رایانه به صورت دیجیتالی تهیه می‌شود. در این تصاویر مایعات داخل یا اطراف ریه‌ها و هوای اطراف شش‌ها نیز  آشکار می‌شود.

رادیولوژی قفسه سینه چه کاربردهایی دارد؟

رادیولوژی قفسه سینه برای تشخیص بیماری‌های مختلف و همچنین بررسی اثربخشی درمان به کار می‌رود. از کاربردهای رادیوگرافی قفسه سینه برای پزشکان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بررسی بیماری‌های ریوی مانند پنومونی (ذات‌الریه)، آمفیزم، پنوموتوراکس (هوای اطراف ریه)، افیوژن پلور (مایعات اطراف ریه)
 • تشخیص بیماری‌های قلبی مانند نارسایی احتقانی قلب، تامپوناد قلبی و …
 • شناسایی بعضی از سرطان‌ها مانند تومورهای ریه، تیروئید، مدیاستن و …
 • بررسی وجود اجسام خارجی
 • بررسی ترومای قفسه صدری و وضعیت استخوان‌های توراکس
 • بررسی جایگاه قرارگیری کاتتر‌های تهاجمی مانند لوله تراشه، چست تیوب، CVLine
 • و …

رادیولوژی قفسه سینه و تشخیص بیماری های قلبی عروقی

بررسی وضعیت ریه‌ها

اندازه، شکل و بافت ریه‌ها و همچنین فضای اطراف آنها در تصاویر رادیولوژی قفسه سینه مورد بررسی قرار می‌گیرند. هر گونه حالت غیرطبیعی مانند وجود تومور و غده در ریه‌ها و تغییر در شکل و میزان تجمع مایعات یا هوا در فضای اطراف ریه‌ها که نشان دهنده بیماری‌های مختلفی مانند سل، ذات‌الریه و … باشد، به کمک این گرافی‌ها قابل تشخیص خواهد بود.

تشخیص مشکلات ریوی که در اثر بیماری‌های قلبی ایجاد می‌شود

رادیوگرافی قفسه سینه می‌تواند تغییرات یا مشکلات موجود در ریه را که از مشکلات قلبی ایجاد شده تشخیص دهد. به عنوان مثال، مایعات موجود در ریه (اِدم ریوی) می‌تواند نتیجه نارسایی احتقانی قلب باشد.

بررسی اندازه قلب و بیماری‌های عروق بزرگ قلب

بزرگ شدگی قلب که در اثر آسیب‌های قلبی، مشکلات دریچه‌های قلب و یا تجمع مایعات در اطراف آن ایجاد می‌شود با رادیولوژی قفسه سینه قابل مشاهده بوده و همچنین مشکلات عروق خونی مانند بزرگ شدن آئورت یا تصلب شرائین، قابل ردیابی و تشخیص خواهد بود. تغییر در اندازه و شکل قلب ممکن است نشان دهنده نارسایی قلبی، مایع در اطراف قلب (افیوژن پریکارد) یا مشکلات دریچه قلب باشد.

تعیین وضعیت و بررسی شکستگی‌ها

شکستگی دنده و ستون فقرات یا سایر مشکلات استخوانی از طریق رادیوگرافی قفسه سینه قابل مشاهده می‌باشد. همچنین با انجام رادیولوژی قفسه سینه می‌توان به رسوب کلسیم در قلب، رگ‌های خونی و ریه‌ها پی برد.

تغییرات بعد از عمل

رادیولوژی قفسه سینه برای بررسی حالت ریکاوری بیمار بعد از عمل جراحی ناحیه قفسه سینه همچون عمل بر روی قلب، ریه یا مری بسیار مفید است. پزشک می‌تواند با استفاده از این تصاویر، خطوط یا لوله‌هایی که در طول جراحی برای بررسی نشتی هوا یا مناطق تجمع مایع یا هوا قرار داده است را ببیند و آنها را بررسی نماید.

ضربان ساز، الکتروشوک قلبی یا کاتتر

ضربان‌ساز و الکترو شوک قلبی، دارای سیمی هستند که به قلب متصل می‌شود و شما را مطمئن می‌سازد که ضربان قلب و ریتم آن طبیعی است و کاتتر لوله بسیار کوچکی است که برای رساندن دارو یا برای دیالیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

رادیولوژی قفسه سینه معمولا بعد از قرار دادن دستگاه‌های پزشکی انجام می‌شود تا از قرارگیری صحیح و درست آنها اطمینان حاصل شود.

آیا رادیولوژی ریه برای تشخیص کرونا موثر است؟

با توجه به اپیدمی ویروس کووید 19 که این روزها گریبان همه کشورها را گرفته است، شاید بخواهید بدانید آیا با انجام رادیولوژی ریه می‌توان به وجود بیماری کرونا پی برد یا نه؟ در پاسخ به این سوال، به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان اشاره می‌کنیم:

به گفته محققان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، در گزارشات اولیه از کره جنوبی پژوهشگران کشف کردند که رادیوگرافی تا دو سوم ندول‌های ریوی مربوط به کووید ۱۹ که بعدها توسط سی‌تی‌اسکن نشان داده شده بود، را نتوانست نشان دهد (Yoon SH et al. Krean J of Radiology. Apr/۲۰۲۰ vol۲, n۴) هرچند رادیوگرافی برای اپیدمی‌های SARS و MERS بسیار کاربردی‌تر بوده است. بیماران با یافته‌های رادیوگرافیک اولیه غیرطبیعی در SARS حدود ۷۸٪ و در MERS حدود ۸۲٪ بوده‌اند، اما در کووید ۱۹ حدود ۳۳٪ است. در همان مطالعه از کره جنوبی دیده شد که ۳۳٪ موارد کووید ۱۹ (که بعدها توسط تست تایید شدند) اختلالات پارانشیمی در رادیوگرافی نشان دادند.

استفاده از رادیولوژی قفسه سینه برای تشخیص کرونا

بنابراین با اینکه در تشخیص بیماری کرونا، رادیوگرافی قدرت تشخیص سی‌تی‌اسکن را ندارد، اما به دلیل هزینه کمتر و سهل‌الوصول بودن، کماکان در مدیریت پاندمی می‌تواند ارزشمند باشد.

چگونه برای رادیولوژی قفسه سینه آماده شویم؟

برای انجام رادیوگرافی قفسه سینه باید تمام و یا بخشی از لباسهای بالا تنه خود را دربیاورید. همراه داشتن اشیای فلزی مانند زیورآلات، ساعت، عینک و …هنگام انجام رادیوگرافی ممنوع است زیرا موجب ایجاد سایه‌های اضافی و در نتیجه تفسیر اشتباه تصویر رادیوگرافی خواهد شد.

در صورت بارداری حتما این مسئله را به پزشک خود اطلاع بدهید تا سلامت جنین را در تجویز رادیوگرافی در نظر بگیرد. اگر چه میزان دُز اشعه ایکس به کار رفته در این روش تشخیصی، ناچیز و بی‌خطر است اما ممکن است تصویربرداری از برخی نواحی که ضرورت کمتری دارد حذف شود و یا لازم باشد از پوشش محافظ سربی بر روی شکم استفاده شود.

رادیولوژی قفسه سینه بدون درد بوده و تنها لازم است که به دستور رادیولوژیست، بیمار به حالت ایستاده در وضعیت‌های مختلف، در مقابل دستگاه قرار بگیرد و اشعه ایکس از بدن وی عبور داده شود. در برخی از موارد خاص و یا بررسی برخی از نواحی، ممکن است که عکس‌برداری به حالت نشسته و یا خوابیده انجام بگیرد.

ممکن است در هنگام تهیه تصویر از شما بخواهند نفس خود را برای چند ثانیه حبس نمائید تا تصویر باکیفیت‌تری به دست آید.

نماهای عکس رادیولوژی قفسه سینه

گرافی‌های قفسه سینه معمولا از چند نما قابل بررسی هستند که عبارتند از:

1- نمای خلفی–قدامی (نمای PA)
 در این نما بیمار پوزیشن ایستاده دارد، کاست جلوی بیمار قرار گرفته و اشعه از پشت به جلو می‌تابد. این نما دقیق‌ترین و شفاف‌ترین تصویر را از قفسه سینه بدست می‌دهد.
2- نمای قدامی–خلفی (نمای AP)
در این نما کاست پشت بیمار قرار گرفته و اشعه از جلو به پشت می‌تابد و پوزیشن بیمار خوابیده با نشسته است. بیشترین کاربرد این روش در بخش مراقبت‌های ویژه است که اغلب بیماران در کما بوده یا توانایی حرکت ندارند.
3- نمای جانبی (نمای LAT)
در این نما که به منظور بررسی دقیق‌تر اعضای پشت ستون فقرات استفاده می‌شود، بیمار به پهلو ایستاده، دستها را بالا برده و کاست سمت چپ یا راست وی قرار می‌گیرد.تفسیر نتایج رادیولوژی قفسه سینه

تفسیر تصاویر رادیوگرافی قفسه صدری

تفسیر این تصاویر کاری تخصصی است که برعهده رادیولوژیست و پزشک شماست و بهتر است به دنبال تفسیر عکس رادیولوژی خود از طریق اطلاعات موجود در اینترنت نباشید. اما جالب است بدانید در این تصاویر، چرا برخی از اندامها سفید و برخی دیگر سیاه دیده می‌شوند.

سایه‌های سیاه و سفید در این گرافی، بستگی به میزان اشعه جذب شده توسط هر عضو بر اساس ترکیب آن دارد. بخش‌های استخوانی اشعه X بیشتری را جذب می‌کنند و بر روی فیلم، سفید ظاهر می‌شوند. اندام‌های توخالی حاوی هوا، مانند ریه‌ها، معمولاً تاریک به نظر می‌رسند.

سایه‌هایی که در تصاویر گرافی وجود دارد ناشی از میزان اشعه X است که توسط باقت‌های مختلف جذب می‌شود. توانایی جذب اشعه در بافت‌ها بستگی به میزان چگالی یا دانسیته آن بافت دارد. به طور کلی ۴ دانسیته بافتی (هوا – آب – چربی – استخوان یا فلز) وجود دارد:

 • دانسیته هوا: بافت‌های حاوی گاز دارای دانسیته کم بوده و باعث می‌شوند اشعه بیشتری به فیلم برسد لذا سایه آنها سیاه‌تر از سایر نقاط است. مانند تصویر ریه‌ها و راه‌های هوایی
 • دانسیته آب: اعضایی چون قلب، آئورت، عروق خونی و دیافراگم، دانسیته آب داشته و به رنگ خاکستری روشن دیده می‌شوند.
 • دانسیته چربی: ماهیچه‌ها و چربی اطراف آنها که دانسیته چربی دارند، به رنگ خاکستری متمایل به سفید بوده و به سختی دیده می‌شوند. مانند تصویر پستان‌ها
 • دانسیته استخوان یا فلز: بیشترین دانسیته مربوط به اعضای استخوانی می‌باشد که بیشترین جذب اشعه را دارند. این اعضا به رنگ سفید دیده می‌شوند.

چیزهایی که ممکن است در رادیولوژی قفسه سینه تشخیص داده نشود

با اینکه این رادیوگرافی در تشخیص بیماری‌هایی که اشاره شد بسیار کاربردی و مفید است و جزو اولین آزمایشات بالینی قرار دارد، اما دارای محدودیت‌هایی نیز می‌باشد. ممکن است برخی توده‌های کوچک سرطانی در این تصاویر قابل تشخیص نباشند. لخته شدن خون در ریه‌ها یا آمبولی ریوی نیز ممکن است در این تصویربرداری مشاهده نشود. با این حال این محدودیت‌ها، چیزی از ارزش تشخیصی این روش کم نمی‌کند و مانع استفاده از رادیولوژی قفسه سینه در تشخیص زودهنگام بسیاری از مشکلات داخلی بدن نمی‌شود.
منابع: darmankade و hidoctor

رادیولوژی قفسه سینه در همدان

شهروندان همدانی برای انجام رادیولوژی قفسه سینه و دیگر رادیولوژی‌های رنگی، دیجیتال و تخصصی می‌توانند به کلینیک سونوگرافی و رادیولوژی رستا مراجعه نموده و از خدمات تخصصی و متنوع این مرکز برخوردار گردند.

جهت اطلاع از بیمه‌های طرف قرارداد کلینیک سونوگرافی و رادیولوژی رستا کلیک نمائید

کلینیک سونوگرافی و رادیولوژی رستا همدان

دیدگاه در"رادیولوژی قفسه سینه راهی برای تشخیص زودهنگام چند بیماری"

 1. سارا عظیمی

  سلام. با سپاس از زحمات شما که عکس رادیولوژی قفسه سینه پسرم رو که اورژانسی بود، با روی خوش و در کوتاهترین زمان ممکن انجام دادید. برای یه مادر هیچی آرامش بخشتر از همدلی و برخورد خوب پرسنل به خصوص آقای دکتر افشین یزدی نیست.

  • سمیه رضایی

   چه خوب که پرسنل اینجا خوش برخورد هستند. امیدوارم کارشون هم خوب و با دقت باشه

   • سارا عظیمی

    کارشون که حرف نداره.. آقای دکتر یزدی فوق العاده اند. خیلی ماهر و دقیق هستند. به نظر من در شهر همدان جزو بهترین سونولوژیست ها هستند.

   • admin

    با سلام. احترام به مراجعان و انجام خدمات با بالاترین دقت و کیفیت، در کلینیک سونوگرافی و رادیولوژی رستا، جزو استراتژی و اهداف ما است. امیدواریم در رسیدن به این هدف و جلب رضایت شما موفق شده باشیم.

  • admin

   با سلام و سپاس از لطف شما. وظیفه ما تلاش برای رضایت شماست.

دیدگاه خود را بنویسید