به وبسایت کلینیک رادیولوژی و سونوگرافی دکتر افشین یزدی خوش آمدید

 • 09300884043
 • 081-38224645
سونوگرافی کودکان در همدان

سونوگرافی کودکان |چگونه فرزند خود را برای سونوگرافی آماده کنیم؟

سونوگرافی نوعی اسکن با امواج فراصوت است که برای تشخیص بیماری‌ها از آن استفاده می‌شود. وقتی سونوگرافی کودکان از طرف متخصصین اطفال تجویز می‌شود، لازم است والدین دقیقا بدانند فرزند خود را چگونه آماده کنند. هر تجربه جدیدی ممکن است کودک را عصبی و بی‌قرار کند، بنابراین مطلع بودن پدر و مادر از آنچه در جریان انجام سونوگرافی نوزادان و اطفال اتفاق خواهد افتاد، می‌تواند به آرامش کودک و تصاویر باکیفیت‌تر منجر شود.

در مرکز سونوگرافی کودکان چه می‌گذرد؟

در مراکز سونوگرافی مخصوص کودکان متخصصین رادیولوژیست و سونولوژیست با استفاده از دستگاه‌های پیشرفته، با امواج صوتی از داخل بدن کودک عکسبرداری می‌کنند. این تصاویر اطلاعات لازم را درباره اندام‌ها و بافت‌های بدن به پزشک می‌دهد.

فرقی نمی‌کند سونوگرافی برای تشخیص ریفلاکس نوزادان باشد یا سونوگرافی کلیه و مجاری ادراری نوزاد، به هر دلیلی که پزشک برای فرزند شما انجام سونوگرافی را تجویز کرده باشد باید قبل از هر چیز مطمئن باشید که این تصویربرداری هیچ خطری برای کودک دلبند شما ندارد، زیرا از اشعه ایکس در این روش استفاده نمی‌شود.

پس از ورود به اتاق تصویربرداری، بسته به محلی که مورد اسکن قرار خواهد گرفت، از کودک خواسته می‌شود به روی شکم، پشت و یا پهلو بر روی تخت بخوابد.

متخصص سونوگرافی برای گرفتن عکس از بدن، از دوربین دستی به نام «پروب» استفاده می‌کند. او مقداری ژل را روی پروب قرار داده و به آرامی روی پوست بدن کودک شما در منطقه مورد اسکن قرار می‌دهد. با حرکت پروب روی بدن کودک، تصاویر متحرک بر روی مانیتور دستگاه اولتراسوند ظاهر می‌شود.

کودک خود را برای سونوگرافی آماده کنید

گاهی اوقات کودکان از تجربیات جدید عصبی می‌شوند. وقت بگذارید و این مقاله را تا به انتها بخوانید. روند کار را برای کودک با زبانی که درک می‌کند به طور ساده توضیح دهید و او را از نظر ذهنی آماده کنید. به او اطمینان بدهید که در تمام مدت در کنار او خواهید بود و این کار هیچ درد و خطری برای او نخواهد داشت.

آماده سازی برای سونوگرافی کودکان و نوزادان

خوردن و آشامیدن قبل از سونوگرافی کودکان

بسته به محلی که قرار است سونوگرافی شود، ممکن است لازم باشد کودک آب نوشیده باشد یا ساعت‌ها قبل از انجام این کار ناشتا باشد. بهترین حالت این است که به هنگام دریافت نوبت از مرکز سونوگرافی، راهنمایی لازم را از تکنسین بگیرید و طبق دستورالعملی که داده می‌شود عمل کنید.

در اینجا یک راهنمای کلی برای آشنایی و اطلاع شما والدین گرامی آورده شده است.

سونوگرافی شکم

سونوگرافی شکم نوزاد معمولا به دلیل استفراغ غیرطبیعی و مکرر (ریفلاکس معده نوزادان)، دردهای شکمی، تورم ناحیه شکم و یا آسیب‌های تروماتیک شکمی تجویز می‌شود.

  اگر قرار است سونوگرافی شکم نوزاد یا کودک انجام شود، بهتر است فرزندتان ناشتا باشد و چیزی به جز آب یا آب سیب به مقدار کم ننوشد و نخورد. البته مقدار ساعاتی که نیاز است معده طفل خالی باشد، به سن او بستگی دارد.

 • از نوزادی تا دو سالگی، از 2 ساعت قبل از سونوگرافی به کودک غذا ندهید.
 • از دو تا چهارسالگی، از 3 ساعت قبل از معاینه، به کودک خوردنی و نوشیدنی ندهید.
 • بیش از 4 سالگی، به مدت حداقل 4 ساعت قبل از انجام سونو، از خوردن و آشامیدن پرهیز کند.

توجه: اگر کودک شما مبتلا به دیابت است یا مشکل متابولیکی دیگری دارد، نیازی به رعایت ساعات ناشتایی ندارد.

سونوگرافی لگن کودکان

برای انجام سونوگرافی لگن و اندام‌هایی مانند مثانه، رحم و تخمدان، لازم است مثانه کودک کاملا پر باشد. بنابراین لازم است یک ساعت تا 90 دقیقه قبل از وقت سونوگرافی، کودک 2-3 لیوان آب یا آب سیب نوشیده باشد.

سونوگرافی کلیه کودکان

برای انجام سونوگرافی کلیه کودکان نیازی به رعایت موارد فوق نیست. فقط در صورتی که در ادرار کودک، خون مشاهده شده باشد، برای بررسی مثانه لازم است مانند سونوگرافی لگن، کودک را به نوشیدن حداقل یک لیوان آب تشویق نمود تا مثانه حالت نیمه پر داشته باشد.

نکات تکمیلی برای تجربه خوشایند از سونوگرافی نوزادان و اطفال

 • برای کودک، متناسب با سن وی توضیح دهید اتاق سونوگرافی به چه شکل خواهد بود و قرار است چه ببیند و چه چیزی احساس کند.
 • به فرزند خود اطمینان بدهید انجام سونوگرافی هیچ دردی نخواهد داشت و شما در کنارش خواهید بود.
 • اجازه بدهید اسباب‌بازی، پتو یا شی دیگری که کودک با آن وابستگی دارد و به وی آرامش می‌دهد همراه خود بیاورد.
 • برای سرگرم کردن کودک در سالن انتظار با کتاب یا اسباب‌بازی محبوبش، از قبل پیش‌بینی کنید تا خسته و بی‌قرار نشود.
 • آبمیوه یا خوراکی دیگری برای بعد از سونوگرافی کودک، همراه خود داشته باشید.
 • لباس مناسب به کودک بپوشانید تا به راحتی بتوانید محل اسکن را در دسترس سونوگرافیست قرار دهید.
 • اگر فرزند دیگری دارید، حتی‌الامکان او را با خود به کلینیک نبرید یا در صورت اضطرار، از یکی از بستگان بخواهید همراهتان بیاید و از او مراقبت کند تا تمام مدت سونوگرافی بتوانید کنار کودک بیمار خود بمانید.

در پایان باید به خاطر داشته باشید که تفسیر تصویر سونوگرافی کاملا تخصصی بوده و بهتر است عجله نکنید و اصراری به جستجو در اینترنت برای تفسیر عکس سونوگرافی نداشته باشید. اجازه بدهید پزشک متخصص، گزارش را بررسی و شما را از نتیجه باخبر کند.

بهترین سونوگرافی کودکان همدان

کلینیک سونوگرافی و رادیولوژی رستا یکی از بهترین مراکز سونوگرافی همدان است که انواع مختلف سونوگرافی کودکان و نوزادان را با بهترین کیفیت و دقت انجام می‌دهد. دکتر افشین یزدی متخصص سونوگرافی و رادیولوژی دارای بورد تخصصی از دانشگاه تهران، مدیریت کلینیک رستا را برعهده دارند. در این کلینیک انجام سونوگرافی داپلر رنگی با پذیرش دفترچه بیمه پذیرفته می‌شود.

برای اطلاع از بیمه‌های طرف قرارداد کلینیک سونوگرافی کودکان رستا در همدان کلیک نمایید.

منابع: 1 و 2

کلینیک سونوگرافی و رادیولوژی رستا همدان

 

دیدگاه در"سونوگرافی کودکان |چگونه فرزند خود را برای سونوگرافی آماده کنیم؟"

 1. پانیذ

  سلام. جالب بود! ما معمولا در اینطور مواقع با بچه ها درباره این اقدامات صحبت نمیکنیم و همین باعث ایجاد ترس و اضطرابشون میشه…

  • admin

   سلام. بله متاسفانه در خصوص سونوگرافی کودکان، معمولا بدون آمادگی قبلی کودک به کلینیک آورده می‌شود و اضطراب او، موجب اختلال در کار و اذیت طفل می‌شود.

دیدگاه خود را بنویسید